7.4.3
star
star
star
star
star
Last updated over 1 year ago
9 questions

1
1. It takes an ant farm 3 days to consume 1/2 of an apple. At this rate, in how many days will the ant farm consume 3 apples?
1. It takes an ant farm 3 days to consume 1/2 of an apple. At this rate, in how many days will the ant farm consume 3 apples?
1
2. To make a shade of paint called jasper green, mix 4 quarts of green paint with 2/3 cups of black paint. How much green paint should be mixed with 4 cups of black paint to make jasper green?
2. To make a shade of paint called jasper green, mix 4 quarts of green paint with 2/3 cups of black paint. How much green paint should be mixed with 4 cups of black paint to make jasper green?
3
3. An airplane is flying from NYC to LA. The distance it travels in miles, d, is related to the time in seconds, t, by the equation d = 0.15t.
a) How fast is it flying? Be sure to include units. _______
b) How far will it travel in 30 seconds? _______
c) How long will it take to go 12.75 miles? _______
1
4. A grocer can buy strawberries for $1.38 per pound.
a) Write an equation relating c, the cost, and p, the pounds of strawberries.
4. A grocer can buy strawberries for $1.38 per pound.
a) Write an equation relating c, the cost, and p, the pounds of strawberries.
1
4b. A strawberry order costs $241.50. How many pounds did the grocer order?
4b. A strawberry order costs $241.50. How many pounds did the grocer order?

2
5. Crater Lake in Oregon is shaped like a circle with a diameter of about 5.5 miles.
a) How far is it around the perimeter of Crater Lake?_______ *Include the correct units.
b) What is the area of the surface of Crater Lake?
_______ *Include the correct units.
1
6. A 50-centimeter piece of wire is bent into a circle. What is the area of this circle?
6. A 50-centimeter piece of wire is bent into a circle. What is the area of this circle?
1
7. Suppose Quadrilaterals A and B are both squares. Are A and B necessarily scale copies of one another?
7. Suppose Quadrilaterals A and B are both squares. Are A and B necessarily scale copies of one another?

1
EXIT TICKETIt costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts?
Explain or show your work.
EXIT TICKET
It costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts?
Explain or show your work.