6th Grade Ratio, Rates, and Unit Rate Test 2021
star
star
star
star
star
Last updated over 2 years ago
10 questions
2
Baxter drives a delivery truck, he drove 364 miles in 7 hours. At what speed did Baxter drive in Miles per Hour?
Baxter drives a delivery truck, he drove 364 miles in 7 hours. At what speed did Baxter drive in Miles per Hour?
2
A catering company sells an 8 lb. container of chicken for $68, what is the rate of cost per pound?
(How much does 1 pound of chicken cost?)
A catering company sells an 8 lb. container of chicken for $68, what is the rate of cost per pound?
(How much does 1 pound of chicken cost?)
1
Mr. Galentine loves to bake. In the summer he makes 6 pans of cinnamon rolls each day to sell. If makes his rolls for 7 days, how many pans of rolls does he make?
Mr. Galentine loves to bake. In the summer he makes 6 pans of cinnamon rolls each day to sell. If makes his rolls for 7 days, how many pans of rolls does he make?
2
Roberto makes dumplings. Today, he worked for 54 minutes and made 18 dumplings. Tomorrow, he plans to work for 66 minutes and make dumplings at the same rate. How many dumpling will Roberto make tomorrow?
Roberto makes dumplings. Today, he worked for 54 minutes and made 18 dumplings. Tomorrow, he plans to work for 66 minutes and make dumplings at the same rate. How many dumpling will Roberto make tomorrow?
1
At a fabric store, metallic ribbon costs $16 for 4 ft. while white ribbon cost $3 per foot. Which ribbon is more EXPENSIVE (costs more) per foot?
At a fabric store, metallic ribbon costs $16 for 4 ft. while white ribbon cost $3 per foot. Which ribbon is more EXPENSIVE (costs more) per foot?
1
Victor makes cinnamon waffles, his recipe calls for using 3 tsp of cinnamon per 8 tsp of sugar. How many teaspoons (tsp's) of SUGAR are needed for 96 tsp of cinnamon?
Victor makes cinnamon waffles, his recipe calls for using 3 tsp of cinnamon per 8 tsp of sugar. How many teaspoons (tsp's) of SUGAR are needed for 96 tsp of cinnamon?
1
Victor makes cinnamon waffles, his recipe calls for using 3 tsp of cinnamon per 8 tsp of sugar. How many teaspoons (tsp's) of CINNAMON are needed for 96 tsp of sugar?
Victor makes cinnamon waffles, his recipe calls for using 3 tsp of cinnamon per 8 tsp of sugar. How many teaspoons (tsp's) of CINNAMON are needed for 96 tsp of sugar?
2
If Josie runs a 25-mile race in 5 hours and Greta runs a 18-mile race in 4 hours. Who runs at a FASTER pace?
Enter the name of the person who ran at at Faster pace.
If Josie runs a 25-mile race in 5 hours and Greta runs a 18-mile race in 4 hours. Who runs at a FASTER pace?
Enter the name of the person who ran at at Faster pace.
2
It takes Paresh 4 hours to bike 26 miles. He plans to bike 7 hours tomorrow. If he bikes at the same rate, how far will Paresh bike in 7 hours?
Show your work in the box provided. Create a ratio table. Show all of your steps.
Enter the answer in the space provided with label
It takes Paresh 4 hours to bike 26 miles. He plans to bike 7 hours tomorrow. If he bikes at the same rate, how far will Paresh bike in 7 hours?
Show your work in the box provided. Create a ratio table. Show all of your steps.
Enter the answer in the space provided with label
2
A mouse runs 24 meters in 8 seconds. How far could the mouse run in 14 seconds?
Show your work in the box provided. Create a ratio table. Show all of your steps.
Enter the answer in the space provided with label.
A mouse runs 24 meters in 8 seconds. How far could the mouse run in 14 seconds?
Show your work in the box provided. Create a ratio table. Show all of your steps.
Enter the answer in the space provided with label.