723LRIS WS#20 (Pink) Unit Rate Equations
star
star
star
star
star
Last updated about 3 years ago
37 questions

1
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?Write the ratio as a fraction without labels.
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Write the ratio as a fraction without labels.
1
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?Find the Unit Rate:
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Find the Unit Rate:
1
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (c=kp where k is the Unit Rate)
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (c=kp where k is the Unit Rate)
1
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?How much would it cost to buy 6-lb of mangos?
1. Jacky wants to spend $12 on an 8-lb bag of mangos. What is the price per pound?
How much would it cost to buy 6-lb of mangos?
1
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?Write the ratio as a fraction without labels.
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Write the ratio as a fraction without labels.
1
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour (mph)?Find the Unit Rate:
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour (mph)?
Find the Unit Rate:
1
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (t=kh where k is the Unit Rate)
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (t=kh where k is the Unit Rate)
1
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?How far can she travel in 4 hours? Your answers should be in miles.
2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
How far can she travel in 4 hours? Your answers should be in miles.
1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:Write your answer in ft/sec
Find the Unit Rate:
Write your answer in ft/sec
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
How far can you go in 5 seconds?
Write your answer in feet
How far can you go in 5 seconds?
Write your answer in feet
1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:
Write your answer like in $10/newspaper
Find the Unit Rate:
Write your answer like in $10/newspaper
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
How much will it cost to buy 25 newspapers?Write your answer in $ (example $2)
How much will it cost to buy 25 newspapers?
Write your answer in $ (example $2)
1
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (c=km where k is the Unit Rate)
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (c=km where k is the Unit Rate)
1
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?How much will it cost if he talks on the phone for 24 minutes?
Write your answer in $ (example $2).
5. Nathan made a phone call that costs $7 for 2 minutes. What is the price per minute?
How much will it cost if he talks on the phone for 24 minutes?
Write your answer in $ (example $2).
1
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (c=kb where k is the Unit Rate)
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (c=kb where k is the Unit Rate)
1
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?How much will it cost to buy 50 boxes of pencils?
Write your answer in $.
6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
How much will it cost to buy 50 boxes of pencils?
Write your answer in $.

1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:Write your answer in pts per game
Find the Unit Rate:
Write your answer in pts per game
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate
1
How many points will you score after 5 games?Write your answer in pts
How many points will you score after 5 games?
Write your answer in pts
1
Write the ratio as a fraction without labels.
Write the ratio as a fraction without labels.
1
Find the Unit Rate:Write your answer in hats per person
Find the Unit Rate:
Write your answer in hats per person
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
If there are 19 people, how many hats are there?Write your answer in hats
If there are 19 people, how many hats are there?
Write your answer in hats
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
How many seats are there if there are 10 people?Write your answer in seats
How many seats are there if there are 10 people?
Write your answer in seats
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate) Round to the nearest tenth
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate) Round to the nearest tenth
1
How far can they travel in 13 hours?Write your answer in miles.
How far can they travel in 13 hours?
Write your answer in miles.
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
If there are 12 teachers, how many students are there?Write your answer in students
If there are 12 teachers, how many students are there?
Write your answer in students
1
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)
1
If there are 7 houses, how many pets are there?Write your answer in pets.
If there are 7 houses, how many pets are there?
Write your answer in pets.
0
How do you feel you did on this assignment?
How do you feel you did on this assignment?