Lesson 8 - CONT. Divide by Decimals

Last updated about 4 years ago
5 questions
2

Which is the quotient of 17.51 ÷ 3.4?

2

What is the quotient of 16.29 ÷ 0.74 ?

2

Ms. Teasdale pays $9 for 2.5 pounds of chicken at the grocery store. What is the cost per pound of chicken?

Faith can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste fo$5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brancd B for $6.65.
2

Which of the following explains which is the better deal?

2

Which is the quotient of 1.751 ÷ 3.4?