712LRISM WS#18 (Blue) Unit Rate Equations

Last updated about 4 years ago
25 questions
1

2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Write the ratio as a fraction without labels.

1

2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Find the Unit Rate:

1

2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

2. Maddi is traveling 90 miles in 1.5 hours. What is her speed in miles per hour?
How far can she travel in 4 hours? Your answers should be in miles.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in $/newspaper.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

How much will it cost to buy 25 newspapers?

Write your answer in $ (example $2).

1

6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Write the ratio as a fraction without labels.

1

6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Find the Unit Rate:

1

6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

6. Patty spent $18 for 9 boxes of pencils. What is the price per box?
How much will it cost to buy 50 boxes of pencils?

Write your answer in $.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in hats/person.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

If there are 19 people, how many hats are there?
Write your answer in hats.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in miles/hour.

Round to the nearest hundredth.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

How far can they travel in 13 hours?
Write your answer in miles.

1

Write the ratio as a fraction without labels.

1

Find the Unit Rate:

Write your answer in pets/house.

1

Use the Unit Rate to write the Unit Rate Equation (y=kx where k is the Unit Rate)

1

If there are 7 houses, how many pets are there?
Write your answer in pets.

0

How do you feel you did on this assignment?