L8 How Much For One? cloned 1/16/2022

Last updated over 3 years ago
19 questions
1

Solve the question in your head.

1

Eight avocados cost $4. How much do 16 avocados cost?

1

Eight avocados cost $4. How much do 20 avocados cost?

1

Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?

1

Twelve large bottles of water cost $9. How many water bottles could you buy for $3?

1

Twelve large bottles of water cost $9. What is the cost per bottle of water?

1

Twelve large bottles of water cost $9. How much would 7 bottles of water cost?

1

A ten pound sack of flour costs $8. How much does 40 pounds of flour cost?

1

A ten pound sack of flour costs $8. What is the cost per pound of flour?

1

Use google to find 3 different cases where it is NOT true buying in bulk saves money.

1

4 bags of chips cost $6. What is the price per bag?

1

4 bags of chips cost $6. At this rate, how much will 7 bags cost?

1

At a used book sale, 5 books cost $15.

What is the cost per book?

1

At a used book sale, 5 books cost $15.

At this rate, how many books can you buy for $21?

1

Neon bracelets cost $1 for 4.

What is the cost per bracelet?

1

Neon bracelets cost $1 for 4.

At this rate, how much will 11 neon bracelets cost?

Pause here so your teacher can review your work. Next, your teacher will assign you one of the problems.
1

At this rate, how many bags of rice can you buy with $12?

1

Find the cost per bag

1

How much did 20 bags of rice cost?