L8 How Much For One? cloned 1/16/2022
star
star
star
star
star
Last updated over 3 years ago
19 questions
1
Solve the question in your head.
Solve the question in your head.
1
Eight avocados cost $4. How much do 16 avocados cost?
Eight avocados cost $4. How much do 16 avocados cost?
1
Eight avocados cost $4. How much do 20 avocados cost?
Eight avocados cost $4. How much do 20 avocados cost?
1
Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?
Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?
1
Twelve large bottles of water cost $9. How many water bottles could you buy for $3?
Twelve large bottles of water cost $9. How many water bottles could you buy for $3?
1
Twelve large bottles of water cost $9. What is the cost per bottle of water?
Twelve large bottles of water cost $9. What is the cost per bottle of water?
1
Twelve large bottles of water cost $9. How much would 7 bottles of water cost?
Twelve large bottles of water cost $9. How much would 7 bottles of water cost?
1
A ten pound sack of flour costs $8. How much does 40 pounds of flour cost?
A ten pound sack of flour costs $8. How much does 40 pounds of flour cost?
1
A ten pound sack of flour costs $8. What is the cost per pound of flour?
A ten pound sack of flour costs $8. What is the cost per pound of flour?
1
Use google to find 3 different cases where it is NOT true buying in bulk saves money.
Use google to find 3 different cases where it is NOT true buying in bulk saves money.
1
4 bags of chips cost $6. What is the price per bag?
4 bags of chips cost $6. What is the price per bag?
1
4 bags of chips cost $6. At this rate, how much will 7 bags cost?
4 bags of chips cost $6. At this rate, how much will 7 bags cost?
1
At a used book sale, 5 books cost $15.
What is the cost per book?
At a used book sale, 5 books cost $15.
What is the cost per book?
1
At a used book sale, 5 books cost $15.
At this rate, how many books can you buy for $21?
At a used book sale, 5 books cost $15.
At this rate, how many books can you buy for $21?
1
Neon bracelets cost $1 for 4.
What is the cost per bracelet?
Neon bracelets cost $1 for 4.
What is the cost per bracelet?
1
Neon bracelets cost $1 for 4.
At this rate, how much will 11 neon bracelets cost?
Neon bracelets cost $1 for 4.
At this rate, how much will 11 neon bracelets cost?

1
At this rate, how many bags of rice can you buy with $12?
At this rate, how many bags of rice can you buy with $12?
1
Find the cost per bag
Find the cost per bag
1
How much did 20 bags of rice cost?
How much did 20 bags of rice cost?
