L12 Navigating a Table of Equivalent Ratios cloned 1/17/2022

Last updated over 3 years ago
14 questions
1

Do your best to find the answers mentally

1

Use the table to help you solve these problems. Explain or show your reasoning.

Noah bought 4 tacos and paid $6. At this rate, how many tacos could he buy for $15?

1

Use the table to help you solve these problems. Explain or show your reasoning.

Noah bought 4 tacos and paid $6.
Jada’s family bought 50 tacos for a party and paid $72. Were Jada’s tacos the same price as Noah’s tacos?

1

What is the meaning of the 18 that appears in the table?

1

Why was the number
used as a multiplier?

1

Explain how Lin used this table to solve the problem.

1

At this rate, how much would Lin be paid for 3 hours of work?

1

At this rate, how much would Lin be paid for 2.1 hours of work?

1

In 2016, 128 gigabytes (GB) of portable computer memory cost $32.

Here is a double number line that represents the situation:
One set of tick marks has already been drawn to show the result of multiplying 128 and 32 each by 12. Label the amount of memory and the cost for these tick marks.
Next, keep multiplying by 12 and drawing and labeling new tick marks, until you can no longer clearly label each new tick mark with a number.

1

In 2016, 128 gigabytes (GB) of portable computer memory cost $32.

Here is a table that represents the situation. Find the cost of 1 gigabyte. You can use as many rows as you need.

1

Did you prefer the double number line or the table for solving this problem? Why?

1

Do your best to estimate.

1

A shop sells bagels at $5 per dozen. Use the table to answer the questions. Explain your reasoning.

At this rate, how much would 6 bagels cost?

1

A shop sells bagels at $5 per dozen. Use the table to answer the questions. Explain your reasoning.

How many bagels could you buy for $50?