U4L12 Exit Ticket

Last updated almost 4 years ago
2 questions
Note from the author:
AF Navigator Math Grade 6
Unit 4 Lesson 12
Read the question(s) carefully. Show work on your tracker and record your score if one is given to you. Do your best!😀
Required
2
The Scott family is trying to save as much money as possible. One way to cut back on the money they spend is by finding deals while grocery shopping; however, the Scott family needs help determining which stores have the better deals. At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2 pounds and at Baldwin Hills Market, strawberries cost $3.99 for 3 pounds.

What is the unit price of strawberries at each grocery store? If necessary, round to the nearest penny.

Grocery Mart $_______ per pound

Baldwin Hills $_______ per pound
Required
1

The Scott family is trying to save as much money as possible. One way to cut back on the money they spend is by finding deals while grocery shopping; however, the Scott family needs help determining which stores have the better deals. At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2 pounds and at Baldwin Hills Market, strawberries cost $3.99 for 3 pounds.

If the Scott family wanted to save money, where should they go to buy strawberries?