L7 Equivalent Ratios Have the Same Unit Rates cloned 2/20/2022
star
star
star
star
star
Last updated over 3 years ago
15 questions
1
7.1: Which One Doesn’t Belong: Comparing SpeedsWhich one doesn't belong and why?
7.1: Which One Doesn’t Belong: Comparing Speeds
Which one doesn't belong and why?
1
Two burritos cost $14.00. Complete the table to show the cost for 4, 5, and 10 burritos at that rate. Next, find the cost for a single burrito in each case.
Two burritos cost $14.00. Complete the table to show the cost for 4, 5, and 10 burritos at that rate. Next, find the cost for a single burrito in each case.
1
What do you notice about the table? What patterns do you see?
What do you notice about the table? What patterns do you see?
1
7.2: Price of Burritos
Noah bought b burritos and paid c dollars. Lin bought twice as many burritos as Noah and paid twice the cost he did. How much did Lin pay per burrito?
*Remember that variables (like letters) just represent things that we don't know, the same as a question mark*
7.2: Price of Burritos
Noah bought b burritos and paid c dollars. Lin bought twice as many burritos as Noah and paid twice the cost he did. How much did Lin pay per burrito?
*Remember that variables (like letters) just represent things that we don't know, the same as a question mark*
1
Explain why, if you can buy b burritos for c dollars, or buy 2⋅b burritos for 2⋅c dollars, the cost per item is the same in either case.
Explain why, if you can buy b burritos for c dollars, or buy 2⋅b burritos for 2⋅c dollars, the cost per item is the same in either case.
1
7.3: Making Bracelets
Complete the table. Then, explain the strategy you used to do so
7.3: Making Bracelets
Complete the table. Then, explain the strategy you used to do so
1
Here is a partially filled table from an earlier activity. Use the same strategy you used for the bracelet problem to complete this table.
Here is a partially filled table from an earlier activity. Use the same strategy you used for the bracelet problem to complete this table.
1
Next, compare your results with those in the first table in the previous activity. Do they match? Explain why or why not
Next, compare your results with those in the first table in the previous activity. Do they match? Explain why or why not
1
7.4: How Much Applesauce?
It takes 4 pounds of apples to make 6 cups of applesauce.
At this rate, how much applesauce can you make with 7 pounds of apples?
7.4: How Much Applesauce?
It takes 4 pounds of apples to make 6 cups of applesauce.
At this rate, how much applesauce can you make with 7 pounds of apples?
1
7.4: How Much Applesauce?
It takes 4 pounds of apples to make 6 cups of applesauce.
At this rate, how much applesauce can you make with 10 pounds of apples?
7.4: How Much Applesauce?
It takes 4 pounds of apples to make 6 cups of applesauce.
At this rate, how much applesauce can you make with 10 pounds of apples?
1
7.4: How Much Applesauce?
It takes 4 pounds of apples to make 6 cups of applesauce.
How many pounds of apples would you need to make 9 cups of applesauce?
7.4: How Much Applesauce?
It takes 4 pounds of apples to make 6 cups of applesauce.
How many pounds of apples would you need to make 9 cups of applesauce?
1
7.4: How Much Applesauce?
It takes 4 pounds of apples to make 6 cups of applesauce.
How many pounds of apples would you need to make 20 cups of applesauce?
7.4: How Much Applesauce?
It takes 4 pounds of apples to make 6 cups of applesauce.
How many pounds of apples would you need to make 20 cups of applesauce?
1
Are you Ready For More?
Jada eats 2 scoops of ice cream in 5 minutes. Noah eats 3 scoops of ice cream in 5 minutes. How long does it take them to eat 1 scoop of ice cream working together (if they continue eating ice cream at the same rate they do individually)?
Are you Ready For More?
Jada eats 2 scoops of ice cream in 5 minutes. Noah eats 3 scoops of ice cream in 5 minutes. How long does it take them to eat 1 scoop of ice cream working together (if they continue eating ice cream at the same rate they do individually)?
1
The garden hose at Andre's house can fill a 5-gallon bucket in 2 minutes. The hose at his next-door neighbor’s house can fill a 10-gallon bucket in 8 minutes. If they use both their garden hoses at the same time, and the hoses continue working at the same rate they did when filling a bucket, how long will it take to fill a 750-gallon pool?
The garden hose at Andre's house can fill a 5-gallon bucket in 2 minutes. The hose at his next-door neighbor’s house can fill a 10-gallon bucket in 8 minutes. If they use both their garden hoses at the same time, and the hoses continue working at the same rate they did when filling a bucket, how long will it take to fill a 750-gallon pool?
1
A cheetah can run at its top speed for about 25 seconds. Complete the table to represent a cheetah running at a constant speed. Explain or show your reasoning.
A cheetah can run at its top speed for about 25 seconds. Complete the table to represent a cheetah running at a constant speed. Explain or show your reasoning.
