Math 6 Lesson 16 Assessment Use Unit Rates to Solve Problems
star
star
star
star
star
Last updated over 3 years ago
5 questions
For each question, you are required to show all thinking/work. Explain and include a label, when necessary.
Required
1
Ralph runs a 26-mile race in 5 hours. Jessica runs a 15-mile race in 2 hours. Who runs at a slower rate? Explain your reasoning.
Ralph runs a 26-mile race in 5 hours. Jessica runs a 15-mile race in 2 hours. Who runs at a slower rate? Explain your reasoning.
Required
1
It takes Aedyn 4 hours to bike 26 miles. He plans to bike 7 hours tomorrow. If he bikes at the same rate, how far will Aedyn bike in 7 hours?
It takes Aedyn 4 hours to bike 26 miles. He plans to bike 7 hours tomorrow. If he bikes at the same rate, how far will Aedyn bike in 7 hours?
Required
1
A researcher is tracking blue whales. One of the blue whales measures 84 feet long. There are 3 feet in 1 yard, how long is the blue whale in yards? Show your reasoning.
A researcher is tracking blue whales. One of the blue whales measures 84 feet long. There are 3 feet in 1 yard, how long is the blue whale in yards? Show your reasoning.
Required
1
Mya spent $28 for 8 gallons of gas. Decide if each statement about the ratio relationship is true or false. Explain your reasoning.
Mya spent $28 for 8 gallons of gas. Decide if each statement about the ratio relationship is true or false. Explain your reasoning.
- Mya could buy 9 gallons of gas for $30.
- Five gallons of gas would cost Mya $17.50.
- If Mya has $45 she could fill her 13-gallon tank.
- The cost of gas is $3.50 per gallon.
- True
- False
Required
1
Nathan loves chicken wings and is comparing the deals at three different restaurants. Buffalo Bills has 8 wings for $7. Buffalo Mild Wings has 12 wings for $10. Wingers has 20 wings for $17. Which restaurant offers the lowest price per wing? Show your reasoning.
Nathan loves chicken wings and is comparing the deals at three different restaurants. Buffalo Bills has 8 wings for $7. Buffalo Mild Wings has 12 wings for $10. Wingers has 20 wings for $17. Which restaurant offers the lowest price per wing? Show your reasoning.