STAAR Review - Divide Whole Numbers & Decimals
star
star
star
star
star
Last updated over 3 years ago
10 questions
1
Find the quotient.
324 ÷ 6
Find the quotient.
324 ÷ 6
1
Find the quotient.
276 ÷ 12
Find the quotient.
276 ÷ 12
1
A farmer sold 860 pounds of straw during a farmers market. The straw was made into 25 equal sized bales. How much did each bale weigh?
A farmer sold 860 pounds of straw during a farmers market. The straw was made into 25 equal sized bales. How much did each bale weigh?
1
Stephanie and 4 friends were walking along the beach. As they were walking, they found $4. If they all share the $4 equally, how much money will each person get?
Stephanie and 4 friends were walking along the beach. As they were walking, they found $4. If they all share the $4 equally, how much money will each person get?
1
A school chef prepares for the school lunch by spreading 138.5 ounces of canola oil on 25 cooktops. How many ounces of canola oil will be on each cooktop?
A school chef prepares for the school lunch by spreading 138.5 ounces of canola oil on 25 cooktops. How many ounces of canola oil will be on each cooktop?
1
A group of 8 gold miners are out mining for gold. They mined 47.68 grams of gold. The miners will share the gold equally. How many grams of gold will each miner get?
A group of 8 gold miners are out mining for gold. They mined 47.68 grams of gold. The miners will share the gold equally. How many grams of gold will each miner get?
1
A train is hauling 661.5 tons of paper on 45 pallets. Each pallet has the same amount of weight. How much weight is on each pallet?
A train is hauling 661.5 tons of paper on 45 pallets. Each pallet has the same amount of weight. How much weight is on each pallet?
1
A class of 24 students went to the snake ranch in San Antonio Texas. The total price for all 24 students to enter the ranch was $90. How much money did each student have to pay?
A class of 24 students went to the snake ranch in San Antonio Texas. The total price for all 24 students to enter the ranch was $90. How much money did each student have to pay?
1
Alexis and 5 friends went out for lunch. The total bill was $39. If the bill was shared equally, how much money does each person pay?
Alexis and 5 friends went out for lunch. The total bill was $39. If the bill was shared equally, how much money does each person pay?
1
The annual cost for Hulu is $57. If the same amount of money is paid each month, what is the cost of Hulu each month?
The annual cost for Hulu is $57. If the same amount of money is paid each month, what is the cost of Hulu each month?