Unit Rate
star
star
star
star
star
Last updated over 3 years ago
8 questions
1
Which of the following is an example of a Unit Rate?
Which of the following is an example of a Unit Rate?
1
Karl drove 40 miles in 50 minutes. Teresa drove 35 miles in 42 minutes. Who had a higher average speed?
Karl drove 40 miles in 50 minutes. Teresa drove 35 miles in 42 minutes. Who had a higher average speed?
1
A magazine has 8 pages of reading for every 2 pages of advertisements. How many pages of reading does it have for 1 advertisement?
A magazine has 8 pages of reading for every 2 pages of advertisements. How many pages of reading does it have for 1 advertisement?
1
A plumber charges $120 for two hours of work. How much would the plumber charge for 7 hours?
A plumber charges $120 for two hours of work. How much would the plumber charge for 7 hours?
1
Which ratio is expressed as a unit rate?
Which ratio is expressed as a unit rate?
1
Savannah can run 1/2 mile in 300 seconds. What is Savannah’s unit rate?
Savannah can run 1/2 mile in 300 seconds. What is Savannah’s unit rate?
1
Patrick paid $4.00 for 5 organic peaches. How much did he pay per peach?
Patrick paid $4.00 for 5 organic peaches. How much did he pay per peach?
…
1
Which of the following is the best definition of unit rate?
Which of the following is the best definition of unit rate?