Review Lesson 2 - Proportional Relationships
star
star
star
star
star
Last updated over 1 year ago
12 questions

1
1a. 19 lbs of onions cost $57 How much would 29 lbs cost?
1a. 19 lbs of onions cost $57 How much would 29 lbs cost?
1
1b. 12 lbs of potatoes cost $144. How many lbs of potatoes can you get with $504?
1b. 12 lbs of potatoes cost $144. How many lbs of potatoes can you get with $504?
1
2a. 47 lbs of apples cost $188. How much would 28 lbs cost?
2a. 47 lbs of apples cost $188. How much would 28 lbs cost?
1
2b. 21 lbs of bananas cost $252. How many lbs of bananas can you get with $420?
2b. 21 lbs of bananas cost $252. How many lbs of bananas can you get with $420?
1
3a. 35 lbs of apples cost $420. How much would 6 lbs cost?
3a. 35 lbs of apples cost $420. How much would 6 lbs cost?
1
3b. 47 lbs of apples cost $94. How many lbs of apples can you get with $44?
3b. 47 lbs of apples cost $94. How many lbs of apples can you get with $44?

1
4a. 3 lbs of tomatoes cost $21. How much would 40 lbs cost?
4a. 3 lbs of tomatoes cost $21. How much would 40 lbs cost?
1
4b. 12 lbs of potatoes cost $144. How many lbs of potatoes can you get with $168?
4b. 12 lbs of potatoes cost $144. How many lbs of potatoes can you get with $168?
1
5a. A car can travel 70 miles on 5 gallons of gasoline. How much gasoline will it need to go 308 miles?
5a. A car can travel 70 miles on 5 gallons of gasoline. How much gasoline will it need to go 308 miles?
1
5b. 3 obs of onions cost $27. How much would 41 lbs cost?
5b. 3 obs of onions cost $27. How much would 41 lbs cost?
1
6a. 29 lbs of bananas cost $203. How much would 1 lb cost?
6a. 29 lbs of bananas cost $203. How much would 1 lb cost?
1
6b. 2 lbs of apples cost $24. How many lbs of apples can you get with $312?
6b. 2 lbs of apples cost $24. How many lbs of apples can you get with $312?