Review Lesson 2 - Proportional Relationships

Last updated over 1 year ago
12 questions
1

1a. 19 lbs of onions cost $57 How much would 29 lbs cost?

1

1b. 12 lbs of potatoes cost $144. How many lbs of potatoes can you get with $504?

1

2a. 47 lbs of apples cost $188. How much would 28 lbs cost?

1

2b. 21 lbs of bananas cost $252. How many lbs of bananas can you get with $420?

1

3a. 35 lbs of apples cost $420. How much would 6 lbs cost?

1

3b. 47 lbs of apples cost $94. How many lbs of apples can you get with $44?

1

4a. 3 lbs of tomatoes cost $21. How much would 40 lbs cost?

1

4b. 12 lbs of potatoes cost $144. How many lbs of potatoes can you get with $168?

1

5a. A car can travel 70 miles on 5 gallons of gasoline. How much gasoline will it need to go 308 miles?

1

5b. 3 obs of onions cost $27. How much would 41 lbs cost?

1

6a. 29 lbs of bananas cost $203. How much would 1 lb cost?

1

6b. 2 lbs of apples cost $24. How many lbs of apples can you get with $312?