Review Lesson 4 - Unit Rates with Speed and Price

Last updated over 1 year ago
10 questions
1

1. Sam can prepare 20 wall paintings in four weeks. How much time will he need to prepare 80 wall paintings?

1

2. Sonya can walk 6 kilometers in 3 hours. If she has to walk 10 kilometers, how much time will it take her?

1

3. Tom always keeps his 4 gardens clean. He takes 20 minutes to clean a single garden. How much time will it take to clean all four gardens?

1

4. Veronica loves to create creative things. She can make 5 craft pieces in 5 days. On the basis of a contract she has to make 20 pieces of crafts. How many days will she take?

1

5. Brown has his own bakery. He baked 5 cakes per day. Due to the occasion of Christmas, he started to bake 12 cakes per day. In the whole Christmas week, how many cakes will he bake?

1

6. Mr. White can travel for 6 hours while taking 3 breaks of 10 minutes each. Once, he had to travel for 36 hours. How many minutes in breaks did he take?

1

7. Sofia learned 10 recipes to create party dishes. She learned these recipes in two weeks. How many recipes can Sofia learn in 5 weeks?

1

8. In our class, our class teacher gave us a project to complete in 15 days. If the teacher assigned 4 consecutive projects, how many days will you have to complete the projects?

1

9. Miss Bird is going to launch an exhibition. Miss Bird can make 8 sculptures in 6 months. If she prepared 12 sculptures, how much time would she take?

1

10. Charles is going to buy 3 computer tables for $390. If he pays the same rate, how much would it cost for 8 computer tables?