3I Summative

Last updated over 2 years ago
4 questions
Note from the author:
I can use rate language to describe ratio relationships.
I can solve problems using unit rates.
I can use rate language to describe ratio relationships.
I can solve problems using unit rates.

Nugget sells 3 candy bars for $1.95 and Safeway sells 7 candy bars for $4.25.

1

Which is the better deal?

1

Explain how you know which is the better deal, using unit rates and ratio reasoning to support your answer.

At a summer camp, the campers are divided into groups. Each group has 16 campers and 2 cabins.

1

How many cabins are needed for 112 campers?

1

Explain how you know how many cabins are needed for 112 campers, using unit rates and ratio reasoning to support your answer.