2F Summative
star
star
star
star
star
Last updated over 2 years ago
5 questions
Note from the author:
I can solve problems using equivalent ratios.
I can calculate unit rates.
I can solve problems using equivalent ratios.
I can calculate unit rates.
1
You are throwing a party, and you need 5 liters of soda for every 12 guests. If you have 36 guests, how many liters of soda do you need?
You are throwing a party, and you need 5 liters of soda for every 12 guests. If you have 36 guests, how many liters of soda do you need?
1
A recipe calls for butter and sugar in the ratio 2:3. If you're using 6 cups of butter, how many cups of sugar should you use?
A recipe calls for butter and sugar in the ratio 2:3. If you're using 6 cups of butter, how many cups of sugar should you use?
1
The cost of 3 scarves is $20.25. What is the unit price? (price per scarf)
The cost of 3 scarves is $20.25. What is the unit price? (price per scarf)
1
What is a unit rate? What makes it more special than just a normal rate?
What is a unit rate? What makes it more special than just a normal rate?
1
Explain how to write any rate as a unit rate. What steps do you take?
Explain how to write any rate as a unit rate. What steps do you take?