3I Summative
star
star
star
star
star
Last updated over 2 years ago
4 questions
Note from the author:
I can use rate language to describe ratio relationships.
I can solve problems using unit rates.
I can use rate language to describe ratio relationships.
I can solve problems using unit rates.
Nugget sells 3 candy bars for $1.95 and Safeway sells 7 candy bars for $4.25.
1
Which is the better deal?
Which is the better deal?
1
Explain how you know which is the better deal, using unit rates and ratio reasoning to support your answer.
Explain how you know which is the better deal, using unit rates and ratio reasoning to support your answer.
At a summer camp, the campers are divided into groups. Each group has 16 campers and 2 cabins.
1
How many cabins are needed for 112 campers?
How many cabins are needed for 112 campers?
1
Explain how you know how many cabins are needed for 112 campers, using unit rates and ratio reasoning to support your answer.
Explain how you know how many cabins are needed for 112 campers, using unit rates and ratio reasoning to support your answer.