7th Math Spring Interim Review

Last updated over 2 years ago
8 questions
IP
1

Road Trip--Daniel is taking a road trip down to LA for Spring Break. There is an initial $100.00 fee for his car rental, then each day after that is $45.50. He spent a total of $373. How many days did he rent the car?

a) Enter an equation to represent the situation. Let d represent the number of days he rented the car


CFS:
#1: Writes an accurate equation with variable and correct operations
#2: Accurately solves the equation with inverse operations

1

Road Trip--Daniel is taking a road trip down to LA for Spring Break. There is an initial $100.00 fee for his car rental, then each day after that is $45.50. He spent a total of $373. How many days did he rent the car?

b) Solve the equation. How many days did he rent the car?


CFS:
#1: Writes an accurate equation with variable and correct operations
#2: Accurately solves the equation with inverse operations

1

Driving Test--Derek signed up for driving lessons. He spends 10 hours driving with the instructor, and he also needs to attend weekly classes that are 2 hours each. He finished the full course after 26 total hours of instruction.

a) Enter an equation to represent the situation. Let w represent the number of weekly classes he attends


CFS:
#1: Writes an accurate equation with variable and correct operations
#2: Accurately solves the equation with inverse operations

1

Driving Test--Derek signed up for driving lessons. He spends 10 hours driving with the instructor, and he also needs to attend weekly classes that are 2 hours each. He finished the full course after 26 total hours of instruction.

b) Solve the equation. How many weeks of classes did he have to go to?


CFS:
#1: Writes an accurate equation with variable and correct operations
#2: Accurately solves the equation with inverse operations

1

Be CREATIVE--Write a word problem or scenario that could be modeled by this equation. Use word problems from #1 and #2 as examples/inspiration if you can’t think of anything. Type directly into formative.

3x+9=81

1

Be CREATIVE, Part 2--Write a word problem or scenario that could be modeled by this equation. Use word problems from #1 and #2 as examples/inspiration if you can’t think of anything. Type directly into formative.

10+8.50x=120

1

Pizzeria--Mr. Mancini ordered pizza from Square Desk Pizza for a school event. He got 12 large pizzas and included a tip of $18. The total came out to $131.10.

a) Enter an equation to find the cost of a single large pizza.


CFS:
#1: Writes an accurate equation with variable and correct operations
#2: Accurately solves the equation with inverse operations

Good work!
Find the new equations skills on IXL in the starred section.
ET
4

Sale--Mancini's Sleep World is having a sale on their premium pillows. The first pillow costs $35, but every pillow after the first one is discounted to $9.95.

a) Mr. Kovalik spends a total of $94.70 on pillows. Enter an equation to represent the situation, using p to represent the number of discounted pillows purchased.

b) SOLVE the equation and SYW in the space to find how many discounted pillows he purchased.