7th Math 1.12 Classwork 22-23
star
star
star
star
star
Last updated over 2 years ago
5 questions
1
Fuel Up--Ms. Bizzell now has her new car and is stopping by the gas station. She paid $2\frac{1}{15} for \frac{2}{3} gallon of gas.
At that rate, how much would 1 gallon of gas cost Ms. Bizzell? (Leave your answer as a mixed number)
"Ms. Bizzell would pay..."
CFS:#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order#2: Includes accurate units ( y per x)
Fuel Up--Ms. Bizzell now has her new car and is stopping by the gas station.
She paid $2\frac{1}{15} for \frac{2}{3} gallon of gas.
At that rate, how much would 1 gallon of gas cost Ms. Bizzell? (Leave your answer as a mixed number)
"Ms. Bizzell would pay..."
CFS:
#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order
#2: Includes accurate units ( y per x)
1
Need for Speed--On his last road trip, it took Mr. Figueroa \frac{2}{3} hours to drive 16\frac{3}{4} miles. What was his average speed in miles per hour? (Your answer should be a mixed number)
"Mr. Figueroa's average speed was..."
CFS:#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order#2: Includes accurate units ( y per x)
Need for Speed--On his last road trip, it took Mr. Figueroa \frac{2}{3} hours to drive 16\frac{3}{4} miles. What was his average speed in miles per hour? (Your answer should be a mixed number)
"Mr. Figueroa's average speed was..."
CFS:
#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order
#2: Includes accurate units ( y per x)
1
Sweet Tooth--Jason eats \frac{5}{8} pounds of candy in 5 days. How many pounds of candy does he eat per day? (Simplify the fraction in your answer)
CFS:#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order#2: Includes accurate units ( y per x)
Sweet Tooth--Jason eats \frac{5}{8} pounds of candy in 5 days. How many pounds of candy does he eat per day?
(Simplify the fraction in your answer)
CFS:
#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order
#2: Includes accurate units ( y per x)
1
SPICY--Try if you finished all other problems.
Cookies--Bizzell's Bakery uses 1\frac{3}{4} cups of flour for one batch of cookies. They used 5\frac{1}{4} cups of flour total this morning. How many batches of cookies did they make?
SPICY--Try if you finished all other problems.
Cookies--Bizzell's Bakery uses 1\frac{3}{4} cups of flour for one batch of cookies. They used 5\frac{1}{4} cups of flour total this morning. How many batches of cookies did they make?
4
If 3\frac{3}{4} pounds of candy cost $20\frac{1}{4}, how much would 1 pound of candy cost? Leave your answer as a mixed number.
**You can do your calculations on your notebook first, but you must show what you divided and how you get your final answer to get credit**
CFS:#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order#2: Includes accurate units ( y per x)
If 3\frac{3}{4} pounds of candy cost $20\frac{1}{4}, how much would 1 pound of candy cost? Leave your answer as a mixed number.
**You can do your calculations on your notebook first, but you must show what you divided and how you get your final answer to get credit**
CFS:
#1: Accurately sets up unit rate with division in the correct order
#2: Includes accurate units ( y per x)