7th Math Task Practice 1

Last updated over 2 years ago
5 questions
1

TASK 1
a) Coffee costs $8.40 for 3 pounds. What is the cost of 1 pound of coffee? Explain or show your calculations

"One pound of coffee costs... because..."

1

b) Label the x-axis and y-axis, then graph at least 3 points. You should start with how much it costs for 1 pound of coffee.

If your coordinates are between whole numbers, do your best to estimate.

1

Write an equation to represent the relationship between the amount of coffee purchased (c) and the total amount of money spent (m).

**For today only, DO NOT move ahead to the exit ticket if you finish the task early. **

You can RBR until after we have debriefed the first task.
2

TASK 2 (EXIT TICKET)

Salt Water--Alfonso and Bob both had a sore throat, so their mom told them to gargle some warm salt water.

Alfonso mixed 1 teaspoon of salt with 3 cups of water.
Bob mixed \frac{1}{2} teaspoon of salt with 1\frac{1}{2} cups of water.

Alfonso tasted Bob's salt water and said, "I added more salt so I expected that mine would be more salty tasting, but they taste the same."

a) Explain why the salt mixtures taste the same. You can explain in words or use calculations.

"The two mixtures taste the same because..."

2

Which of the following equations relates s, the number of teaspoons of salt, with w, the number of cups of water, for both of these mixtures?
Choose all that apply.