7th Math 3.7
star
star
star
star
star
Last updated over 2 years ago
7 questions
1
School Supplies--The total cost of 4 pencils and an eraser is $12. If the eraser is $2, how much does each pencil cost?
"Each pencil cost..."
a) Define a variable for the missing value.b) Write and solve an equation to answer the question.c) Prove that your answer is correct by substitution
**You MUST SYW in formative**
CFS:#1: Accurately writes and solves equation#2: Verifies solution by using substitution
School Supplies--The total cost of 4 pencils and an eraser is $12.
If the eraser is $2, how much does each pencil cost?
"Each pencil cost..."
a) Define a variable for the missing value.
b) Write and solve an equation to answer the question.
c) Prove that your answer is correct by substitution
**You MUST SYW in formative**
CFS:
#1: Accurately writes and solves equation
#2: Verifies solution by using substitution
1
Music--Alondra pays a $19.99 membership fee for a music app. She also buys two songs for the same price from her favorite singer, Sailor Twift. If the total cost is $21.57, how much did each song cost?
"Each song cost..."
a) Define a variable for the missing value.b) Write and solve an equation to answer the question.c) Prove that your answer is correct by substitution
CFS:#1: Accurately writes and solves equation#2: Verifies solution by using substitution
Music--Alondra pays a $19.99 membership fee for a music app. She also buys two songs for the same price from her favorite singer, Sailor Twift. If the total cost is $21.57, how much did each song cost?
"Each song cost..."
a) Define a variable for the missing value.
b) Write and solve an equation to answer the question.
c) Prove that your answer is correct by substitution
CFS:
#1: Accurately writes and solves equation
#2: Verifies solution by using substitution
1
Analyze 101--Do not solve the equation. Just verify with substitution.
Carlos says that the solution to the equation is n=3. Do you agree or disagree? Show how you know.
6n-3=9
"I (agree / disagree) with Carlos because..."
**You MUST SYW in formative**
CFS:#1: Verifies solution by using substitution
Analyze 101--Do not solve the equation. Just verify with substitution.
Carlos says that the solution to the equation is n=3. Do you agree or disagree? Show how you know.
6n-3=9
"I (agree / disagree) with Carlos because..."
**You MUST SYW in formative**
CFS:
#1: Verifies solution by using substitution
1
Analyze 102--Do not solve the equation. Just verify with substitution.
Joseph says that the solution to the equation is y=7. Do you agree or disagree? Show how you know.
3(y+2)=27
"I (agree / disagree) with Joseph because..."
CFS:#1: Verifies solution by using substitution
Analyze 102--Do not solve the equation. Just verify with substitution.
Joseph says that the solution to the equation is y=7. Do you agree or disagree? Show how you know.
3(y+2)=27
"I (agree / disagree) with Joseph because..."
CFS:
#1: Verifies solution by using substitution
1
Double Trouble--Check whether the given value of x is a solution to the equation.
x=2
4x-3=-2x+9
"The given value of x (is / is not) a solution because..."
CFS:#1: Verifies solution by using substitution
Double Trouble--Check whether the given value of x is a solution to the equation.
x=2
4x-3=-2x+9
"The given value of x (is / is not) a solution because..."
CFS:
#1: Verifies solution by using substitution
1
SPICY--Try if you have time.
Riddle--The ages of three sisters are consecutive integers (one after the other, for example 2, 3, and 4).The sum of their ages is 45.
What are the ages of each of the sisters? Type your answer as a list for Formative to auto-grade. For example:4, 5, and 6
You can solve on your notebook or in the SYW space below.
SPICY--Try if you have time.
Riddle--The ages of three sisters are consecutive integers (one after the other, for example 2, 3, and 4).
The sum of their ages is 45.
What are the ages of each of the sisters?
Type your answer as a list for Formative to auto-grade. For example:
4, 5, and 6
You can solve on your notebook or in the SYW space below.
4
Practice Makes Perfect--Camila wants to improve her word problem solving abilities, so she bought a whiteboard and 3 markers to practice at home. If the total cost of all items is $7.75 and the whiteboard was $4, how much did each marker cost?
"Each marker costs..."
a) Define a variable for the missing value.b) Write and solve an equation to answer the question.c) Prove that your answer is correct by substitution.
**You MUST SYW in formative**Remember that you MUST show SUBSTITUTION to check your answer,
CFS:#1: Accurately writes and solves equation#2: Verifies solution by using substitution
Practice Makes Perfect--Camila wants to improve her word problem solving abilities, so she bought a whiteboard and 3 markers to practice at home. If the total cost of all items is $7.75 and the whiteboard was $4, how much did each marker cost?
"Each marker costs..."
a) Define a variable for the missing value.
b) Write and solve an equation to answer the question.
c) Prove that your answer is correct by substitution.
**You MUST SYW in formative**
Remember that you MUST show SUBSTITUTION to check your answer,
CFS:
#1: Accurately writes and solves equation
#2: Verifies solution by using substitution