Proportions Test
star
star
star
star
star
Last updated almost 3 years ago
11 questions

1
5 pounds of pineapples costs $22.50. Find a unit rate for the cost of 1 pound of pineapples.
5 pounds of pineapples costs $22.50. Find a unit rate for the cost of 1 pound of pineapples.
1
In Mr. Peanut's classes there are 16 girls in one class period. If Mr. Peanut has 5 class periods and each class has the same number of girls, how many total girls does Mr. Peanut have?
In Mr. Peanut's classes there are 16 girls in one class period. If Mr. Peanut has 5 class periods and each class has the same number of girls, how many total girls does Mr. Peanut have?
1
Mr. Cain had two coupons to choose from when buying a new $45 board game. He could save $10 off his purchase or get 25% off of the cost. Which coupon would be better for Mr. Cain to use (do not include sales tax)?
Mr. Cain had two coupons to choose from when buying a new $45 board game. He could save $10 off his purchase or get 25% off of the cost. Which coupon would be better for Mr. Cain to use (do not include sales tax)?
1
The markup on a bottle of OJ was 60%. If HEB bought the OJ for $1.50, how much did they sell it for?
The markup on a bottle of OJ was 60%. If HEB bought the OJ for $1.50, how much did they sell it for?
1
Jimmothy bought 40oz of milk for $4.48. What is the unit rate for the cost per ounce of milk? Round to the neartest cent.
Jimmothy bought 40oz of milk for $4.48. What is the unit rate for the cost per ounce of milk? Round to the neartest cent.

1
If Kifford is baking in the kitchen and he can make 12 pies with 5 apples and 6 sticks of butter (yumm!), how many apples will he need to make 60 pies?
If Kifford is baking in the kitchen and he can make 12 pies with 5 apples and 6 sticks of butter (yumm!), how many apples will he need to make 60 pies?
1
As he grew, Isaac began eating more and more food. Mr. Cain gave him 40 ounces of food per day one year ago, but now Isaac eats 56 ounces of food per day. What is the percent increase in Isaac's food amount?
As he grew, Isaac began eating more and more food. Mr. Cain gave him 40 ounces of food per day one year ago, but now Isaac eats 56 ounces of food per day. What is the percent increase in Isaac's food amount?
1
As a mouse chews on a stick that is 25 inches long, it slowly loses length. After an hour, the stick he has is now 5 inches in length. What was the percent decrease in the stick?
As a mouse chews on a stick that is 25 inches long, it slowly loses length. After an hour, the stick he has is now 5 inches in length. What was the percent decrease in the stick?
1
The triangles below are similar. What is the length of the side marked x?
The triangles below are similar. What is the length of the side marked x?

1
An architect builds a scale model of a sports stadium. The scale he uses is 2in:30ft. The height of the sports stadium is 180ft. What is the height of the scale model in inches?
An architect builds a scale model of a sports stadium. The scale he uses is 2in:30ft. The height of the sports stadium is 180ft. What is the height of the scale model in inches?
0
A 5-foot tall student stands 15 feet from a flagpole. The student casts a shadow 6 feet long which ends at exactly the same point as the shadow of the flagpole. How tall in feet is the flagpole, to the nearest tenth of a foot?
A 5-foot tall student stands 15 feet from a flagpole. The student casts a shadow 6 feet long which ends at exactly the same point as the shadow of the flagpole. How tall in feet is the flagpole, to the nearest tenth of a foot?