You Do - 9/8/22
star
star
star
star
star
Last updated almost 3 years ago
12 questions
Note from the author:
Questions 1 - 6 are Equations, Questions 7 - 12 are Inequalities.
Questions 1 - 6 are Equations, Questions 7 - 12 are Inequalities.
Val rented a bicycle while she was on vacation.
She paid a flat rental fee of $55, plus $8.50 each day.
The total cost was $123.
Required
1
Write an equation you can use to find the number of days she rented the bicycle.
Write an equation you can use to find the number of days she rented the bicycle.
Required
1
Match the different names to the different parts of the equation.
Match the different names to the different parts of the equation.
| Draggable item | arrow_right_alt | Corresponding Item |
|---|---|---|
Constant | arrow_right_alt | x |
Variable | arrow_right_alt | 8.50 |
Coefficent | arrow_right_alt | 55 |
Total Cost | arrow_right_alt | 123 |
A restauraunt sells a coffee refill mug for $6.75.
Each refill costs $1.25.
Last month Keith spent $31.75 on a mug and refills.
Required
1
Which equation can you use to find how many refills Keith bought?
Which equation can you use to find how many refills Keith bought?
Required
1
What is the Value of x?
What is the Value of x?
A gym holds one 60-minute exercise class on Saturdays and several 45-minute classes during the week.
Last week all of the classes lasted a total of 285 minutes.
Required
1
Write an equation you can use to find the number of weekday classes.
Write an equation you can use to find the number of weekday classes.
Required
1
What is the value of x?
What is the value of x?
Three friends earned more than $200 washing cars.
They paid their parents $28 for supplies and divided the rest of the money equally.
Required
1
Write an inequality to find the possible amounts each friend earned.
Write an inequality to find the possible amounts each friend earned.
Required
1
| Draggable item | arrow_right_alt | Corresponding Item |
|---|---|---|
Variable | arrow_right_alt | x |
Coefficient | arrow_right_alt | 3 |
Constant | arrow_right_alt | 28 |
Total | arrow_right_alt | 200 |
Nick has $7.00.
Bagels cost $0.75 each, and a small container of cream cheese costs $1.29.
Required
1
Which inequality could you use to find the number of bagels Nick could buy?
Which inequality could you use to find the number of bagels Nick could buy?
Required
1
What is the value of x?
Graph in show your work.
What is the value of x?
Graph in show your work.
Chet needs to buy 4 work shirts, all costing the same amount.
The total cost before Chet applies a $25 giftcard can be no more than $75.
Required
1
Write an inequality to find the possible amounts that Chet pays per shirt.
Write an inequality to find the possible amounts that Chet pays per shirt.
Required
1
What is the value of x?
Graph in show your work.
What is the value of x?
Graph in show your work.