Exit Ticket - 9/16/22

Last updated almost 3 years ago
2 questions
Required
1

Two groups of 7th grade students on a volley ball team are selling different snacks to raise money for their new uniforms.
Group A is selling snacks for $2.50 with a donation fee of $1.
Group B is selling snacks for $3.00 with no donation fee.

Which equation could you use to find, s, the number of snacks both groups of studnets need to sell to make the same amount?

Required
1

What is the value of s from the problem above?