Exit Ticket - 9/23/22

Last updated almost 3 years ago
2 questions
At


At the local coffee shop they sell a reusable mug for $6. If you use the mug for a refill, the refill costs $1.30. Last month Jason spent $29.40 for the mug and refills.






Required
1

Which equation can be used to determine the number of refills, r, Jason purchased last month?

Required
1

Solve for r.