Multiply & Divide - Pictures
star
star
star
star
star
Last updated about 2 years ago
9 questions
1
Drew bought 3 packages of hamburgers. Each package contained 6 hamburgers. How many hamburgers did Drew buy?
Drew bought _______ hamburgers.
2
Mrs. Roseman bought 60 arcade token. She gave each of her 5 children the same number of tokens. Each arcade game takes 2 tokens. How many token will each child get? How many games can each child play?
Each child gets _______ tokens.
Each child can play _______ games.
2
Brinley and three friends baked cookies for class. Each girl baked 2 dozen cookies. How many total cookies did the girls bake?
There are _______ girls.
There were _______ total cookies baked.
1
Leo bought display boards for his collection of 50 state quarters. Each display board had 5 rows with 2 quarter slots in each row. Leo purchased enough display boards to hold exactly the number of quarters in his collection. Which picture best represents the display boards Leo bought?
Leo bought display boards for his collection of 50 state quarters. Each display board had 5 rows with 2 quarter slots in each row. Leo purchased enough display boards to hold exactly the number of quarters in his collection. Which picture best represents the display boards Leo bought?
1
Taylor knows that hexagons have 6 sides. He makes a table to show the numbers of sides on different numbers of hexagons.
Using the information in the table, how many sides are on 12 hexagons?
12 hexagons have _______ sides.
1
Tennis balls are packed 3 to a can. Serena bought 4 cans to use at her tennis lessons.
Her friend bought 5 cans. How many tennis balls did Serena and her friend buy altogether?
Serena and her friend bought _______ tennis balls altogether.
1
Rana made 3 quilts for her dolls. She used 2 different colors of fabric squares. The design for one quilt is shown.
If the same design was used for all the quilts, how many total fabric squares did Rana use?
Rana used a total of _______ fabric squares.
1
Maddie picks 80 apples from the trees in the orchard. She puts an equal number of apples into 8 baskets. She then sells each basket for $4. If Maddie sells all the baskets, how much money does she make?
Maddie makes _______ from selling 8 baskets of apples.
1
Lexie purchased 4 bags of oranges. Each bag contained 14 oranges. Lexie divided the oranges equally among 7 fruit baskets. How many total oranges are there? How many oranges did Lexie place in each fruit basket?
There are _______ oranges.
Lexie placed _______ oranges in each fruit basket.