Daven bought four pieces of gum at a cost of $0.45 each. The model below represents the situation.
Which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the gum Daven bought?
Required
1 point
1
Question 3
3.
Melissa has $3.25 in quarters. She spent this money on 5 popsicles. Each popsicle cost the same amount.
How much did each popsicle cost?
Solve
Required
1 point
1
Question 4
4.
The length of a piece of yarn is 23.4cm. Angel cuts the piece of yarn into 6 smaller pieces that are all the same length. Which expression represents the length of each piece of yarn?
Required
1 point
1
Question 5
5.
Which equation does the following model represent?
Required
1 point
1
Question 6
6.
Trey's bag of candy weighs 5.3 pounds. Anne's bag of candy weighs 2.21 times more than Trey's bag. How much does Anne's bag of candy weigh?