3rd - Solving Systems by Elimination

Last updated about 3 years ago
15 questions
Suppose you bought eight oranges and one grapefruit for a total of $4.60. Later that day, you bought six oranges and three grapefruits for a total of $4.80. What is the price of each type of fruit?
1

Write an equation to represent sentence 1.

1

Write an equation to represent sentence 2.

1

What is the price of each orange?

1

What is the price of each grapefruit?

1

x + y = 10 & x - y = 2

1

x + 2y = 10 & 3x - y = 9

1

x - y = 0 & x + y = 2

1

4x + 3y = -6 & 5x - 6y = -27

1

2x + y = 0 & 4x + 2y = -11

1

You can buy DVDs at a local store for $15.49 each. You can buy them online for $13.99 each plus $6.00 (total) for shipping. How many DVDs can you buy for the same amount in store and online?

Last year, a baseball team paid $20 per bat and $12 per glove, spending a total of $1040. This year, the prices went up to $25 per bat and $16 per glove. The team spent $1350 to purchase the same amount of equipment as last year. How many bats and gloves did the team purchase each year?
1

Write an equation to represent sentence 1.

1

Write an equation to represent sentence 2.

1

How many bats did the team purchase each year?

1

How many gloves did the team purchase each year?

If the perimeter of the square at the right is 72 units, what are the values of x and y?
1

Write your answer as an ordered pair (x, y)