Division Word Questions

Last updated about 3 years ago
10 questions
Required
1

Brian and Daren were taking a cross country road trip in their new Jeep. The entire trip is estimated to be 5,000 miles and their Jeep generally averages about 25 miles per gallon. If the average cost of gas is $4.34, how much money will spend on gas throughout their trip?

Required
1

A local charity is putting on a talent show to raise money to train seeing-eye dogs. There are 24 participants in the talent show. Each seeing-eye dog costs $3,000 to train and they are hoping to train 4 dogs. So far they have exceeded their goal and raised $13,550! If tickets cost $25 per ticket, how many tickets did they sell to the tallent show?

Required
1

Stephanie rides her bike every day (even if it is cold and rainy). Last year she rode her bike 5,840 miles! How many miles did she ride per day?

Required
1

Nixon Elementry School is having a party. 312 students donated 12,792lbs of food to the food shelf all together. A bakery is delivering 2,808 rice crispy bars for the party. How many rice crispy bars will each student get?

Required
1

Look at the information in question 4. How many pounds of food did each student at Nixon Elementry School donate?

Required
1

Tragically, a hurricane struck the coast of Canada and displaced 5,973 people. The total cost of the hurrican was $4,987,375. The greatest amound of damage happened to fishing boats. The total damage to the fishing boats was $79,622. If there are 41 boats, what was the cost of damage to each boat?

Required
1

Both dogs and cats love to eat! At the local animal shelter 1,875 pounds of dog food was consumed by 75 dogs. Meanwhile, 153 pounds of cat food was consumed by 51 cats. How many dogs and how many cats are at the shelter?

Required
1

27 runners ran a total of 3,834 miles last month as part of a Tik-Tok challenge. How many miles did each runner run?

Required
1

A local farmer grew 45 rows of carrots with 195 carrots in each row so he can sell them at the farmers market. How many carrots did he grow in all?

Required
1

If the farmer from question 9 earned $2,184 dollars yesterday selling carrots for $6 per bundle, how many bundles of carrots did he sell?