7th Math 2.18 Version B

Last updated over 2 years ago
7 questions

Math - [Lesson 2.18]

Teacher: Mr. Kovalik (408) 314-1092

Objective and Summary:
SWBAT draw tape diagrams to write and solve equations of the form px + q = r
1

Amazon Fashion--Angel is shopping for “Gucci” belts on Amazon. He wants to have a different one for each day of the school week (5 days), and they all cost the same amount. He pays a total of $79.25, which includes a $4.25 shipping fee. How much does each of his “Gucci” belts cost?

a) Define your variable and draw a tape diagram to represent the situation.
Then type your equation based on your tape diagram and check that it is correct

CFS:
#1: Defines an appropriate variable
#2: Accurately creates tape diagram
#3: Accurately writes an equation

1

Amazon Fashion--Angel is shopping for “Gucci” belts on Amazon. He wants to have a different one for each day of the school week (5 days), and they all cost the same amount. He pays a total of $79.25, which includes a $4.25 shipping fee. How much does each of his “Gucci” belts cost?

c) Solve your equation. Show each step.

"Each of Angel's Gucci belts cost..."

CFS:
#1: Accurately solves equation

1

Two Brothers--Abel and Babel went shopping. They bought matching T-shirts for all five members of their family. Abel also bought a pair of $10 sandals just for himself. If the twins spent a total of $105, how much was each T-shirt?

a) Define your variable and draw a tape diagram to represent the situation.
b) Write and solve your equation.

"Each of the T-shirts cost..."


CFS:
#1: Defines an appropriate variable
#2: Accurately creates tape diagram
#3: Accurately writes an equation

MEDIUM PROBLEMS
1

Cyber Monday--Student McStudentson went looking online for deals on tablets for the family. In total, he bought 4 identical tablets. The total bill was $295, which included $15 in shipping. How much was each tablet?

"Each tablet was..."

CFS:
#1: Defines an appropriate variable
#2: Accurately creates tape diagram
#3: Accurately writes an equation

1

Shoe Sale--Angeline wants to be a part of the Air Mancinis™ craze, so she went shoe shopping this weekend. She spent $42.60 on a pair of Converse and also bought two pairs of Air Mancinis™. If she spent a total of $107.50 on all the shoes, how much do Air Mancinis™ sell for?

"Each pair of Air Mancinis™ cost..."

CFS:
#1: Defines an appropriate variable
#2: Accurately creates tape diagram
#3: Accurately writes an equation

1

SPICY--Try if you have time

Starbucks--Anthony drinks plenty of coffee in the morning. Today, he bought a breakfast sandwich for $3.22, a banana for $0.68, and three grande mocha Frappuccinos. If his total purchase was $17.76, how much was each
grande mocha Frappuccino?

*For this problem you do not have to show all work in Formative if you prefer to write in your notebook*

"Each grande mocha Frappuccino was..."

CFS:
#1: Defines an appropriate variable
#2: Accurately creates tape diagram
#3: Accurately writes and solves equation

4

Maintenance--Mr. Espinoza needs to buy 4 new tires and get an oil change for his car. An oil change costs $25 and each tire costs the same amount. If he spent a total of $189, how much did each tire cost?

You MUST show both your tape diagram and equation in the SYW section on Formative to get full credit.

"Each tire cost Mr. Espinoza..."

CFS:
#1: Defines an appropriate variable
#2: Accurately creates tape diagram
#3: Accurately writes and solves equation

Good work! Continue on starred recommended skills.