7th Math 2.19 Version B

Last updated over 2 years ago
11 questions

Math - [Lesson 2.19]

Teacher: Mr. Kovalik (408) 314-1092

Objective and Summary:
SWBAT write expressions and evaluate them with substitution
Movie Magic--Abel, Babel, and Cabel are going to the movies. Each brother will purchase one popcorn for p dollars and a soda for s dollars.
1

a) Write an expression for how much money all three brothers spend in total.

CFS:
#1: Writes accurate expression with appropriate variables

1

b) At Mancini's Movies, the brothers will be charged $6 for each popcorn and $3 for each soda.
Evaluate your expression from part a) to find the total cost if they went to this theater.

"The total cost at Mancini's Movies is..."

CFS:
#1: Accurately evaluates expression by using substitution

1

c) At Bizzell's Blockbusters, the brothers will be charged $4.10 for each popcorn and $4.50 for each soda.
Evaluate your expression from part a) to find the total cost if they went to this theater.

"The total cost at Bizzell's Blockbusters is..."

CFS:
#1: Accurately evaluates expression by using substitution

Next-Gen--Mr. Kovalik has decided that he wants to buy a PS5 and four new games, no matter how expensive the console may be after scalpers increase the prices.
1

a) Write an expression for Mr. Kovalik's total cost if p represents the price of a PS5 and g represents the price of each game.

CFS:
#1: Writes accurate expression with appropriate variables

1

b) GameStop and Amazon are all sold out, but Mr. Kovalik finds a PS5 on ebay for $950. The games are $50 each.
Use your expression from part a) to find the total cost.

CFS:
#1: Accurately evaluates expression by using substitution

1

Substitute!--You are given the expression -3x+12y. Evaluate the expression when x=-5 and y=2.

CFS:
#1: Accurately evaluates expression by using substitution

1

Match--Which of the following expressions are equivalent?

1

Delicious--James is ordering lunch for his friends at El Paisa. Each mega quesadilla costs $6 and each torta costs $7.25.

a) Write an expression for how much money he will spend on the meal for any number of orders.

1

b) Use your expression in part a) to find the total cost if 3 people order mega quesadillas and 2 people order tortas. Make sure to show how you substitute.

Split--Jimmy and Timmy are best friends who eat lunch together every day. Today they plan to go to a sandwich shop and each order a turkey sandwich. They will also get one order of chips to share.
2

a) Write an expression that describes the total amount of money the friends will spend on their meal if t represents the cost for a turkey sandwich and c represents the cost of a bag of chips.

CFS:
#1: Writes accurate expression with appropriate variables

2

b) Subway sells turkey sandwiches for $5.25 and chips for $1.20.
Quiznos sells turkey sandwiches for $5.15 and chips for $1.25.

Which shop should they go to?
**You must evaluate your expression in part a) using the costs given at each restaurant and SYW in Formative**

CFS:
#1: Accurately evaluates expressions by using substitution