Proportionality Quiz Review
star
star
star
star
star
Last updated about 3 years ago
26 questions
1
What is the constant?
What is the constant?
1
What is the constant?
What is the constant?
1
What is this value?
What is this value?
1
What is this value?
What is this value?
1
What is the unit rate?
What is the unit rate?
1
Write the proportional equation. (no spaces)
Write the proportional equation. (no spaces)
1
What is the constant?
What is the constant?
1
What is the constant?
What is the constant?
1
What is this value?
What is this value?
1
What is this value?
What is this value?
1
What is the unit rate?
What is the unit rate?
1
Write the proportional equation. (no spaces)
Write the proportional equation. (no spaces)
1
Enter the number of cups of water used for 1 cup of pancake mix.
Enter the number of cups of water used for 1 cup of pancake mix.
1
Enter the constant of proportionality that relates x and y. Answer should be k=
Enter the constant of proportionality that relates x and y. Answer should be k=
1
What is the proportional equation?
What is the proportional equation?
1
Enter the number of cups of chocolate powder used for 1 cup of milk. (type answer as improper fraction)
Enter the number of cups of chocolate powder used for 1 cup of milk. (type answer as improper fraction)
1
Enter the constant of proportionality that relates x and y. Write your answer as k= and it should be an improper fraction
Enter the constant of proportionality that relates x and y. Write your answer as k= and it should be an improper fraction
1
Write the proportional equation. (no spaces and use improper fraction)
Write the proportional equation. (no spaces and use improper fraction)
1
What is the constant of proportionality?
What is the constant of proportionality?
1
Write the proportional equation.
Write the proportional equation.
1
The unit rate is $4 per pound.
The unit rate is $4 per pound.
1
The line represents a proportional relationship because it passess through the origin and is a straight line.
The line represents a proportional relationship because it passess through the origin and is a straight line.
1
The unit rate can be determined by finding the point (x, 1)
The unit rate can be determined by finding the point (x, 1)
1
The line passess through (4,16)
The line passess through (4,16)
1
The constant of proportionality is 4.
The constant of proportionality is 4.
1
It cost $3 for 12 pounds of strawberries.
It cost $3 for 12 pounds of strawberries.