Proportionality Quiz Review

Last updated about 3 years ago
26 questions
1

What is the constant?

1

What is the constant?

1

What is this value?

1

What is this value?

1

What is the unit rate?

1

Write the proportional equation. (no spaces)

1

What is the constant?

1

What is the constant?

1

What is this value?

1

What is this value?

1

What is the unit rate?

1

Write the proportional equation. (no spaces)

1

Enter the number of cups of water used for 1 cup of pancake mix.

1

Enter the constant of proportionality that relates x and y. Answer should be k=

1

What is the proportional equation?

1

Enter the number of cups of chocolate powder used for 1 cup of milk. (type answer as improper fraction)

1

Enter the constant of proportionality that relates x and y. Write your answer as k= and it should be an improper fraction

1

Write the proportional equation. (no spaces and use improper fraction)

1

What is the constant of proportionality?

1

Write the proportional equation.

1

The unit rate is $4 per pound.

1

The line represents a proportional relationship because it passess through the origin and is a straight line.

1

The unit rate can be determined by finding the point (x, 1)

1

The line passess through (4,16)

1

The constant of proportionality is 4.

1

It cost $3 for 12 pounds of strawberries.