Rates Check-in Clone

Last updated 11 months ago
11 questions
5

Is it a rate or a unit rate? (HINT- There are 2 rates and 3 unit rates.)

  • The Friedland's puppies eat a total of 6 cups of food per day.
  • The plant grew 5 centimeters in 8 weeks.
  • Two Reese's cups were on sale for $1.00.
  • Each monkey ate 3 bananas.
  • Every student has 10 periods of math a week.
  • Rate
  • Unit Rate
Required
1

How many dollars will Loren earn for working 14 hours?

Required
1

How many dollars will Loren earn for working 16 hours?

Required
1

How many dollars will Julie earn for working 6 hours?

Required
1

How many dollars will Julie earn for working 21 hours?

Required
1

Who makes more per hour at their part-time job?

Required
1

Oliver wants to buy a video game system for $499.99. If he saves $55 per week, how many weeks must he save before he has enough to purchase it?

Required
1

Which one of these soccer sales is the better deal?

Required
2

Elijah wants to buy Spaghetti O’s from ShopRite. He finds 1 can for $1.02 and 5 cans for $5.20. Which is the better buy?

DST Triangle
Required
2

Using the Distance-Speed-Time Triangle to show your thinking, answer the following:

Tyler and Jessica are driving to meet their grandparents. If they travel for 2 hours at a speed of 70 mph, how far away do their grandparents live from their home? (LABEL YOUR ANSWER!)

Required
3

Using the Distance-Speed-Time Triangle to show your thinking, answer the following:

It is 170 miles to the Baseball Hall of Fame in Cooperstown, NY. If it takes 3 hours to travel there from Little Falls, how fast would you be traveling?

Round your answer to the nearest whole number. (LABEL YOUR ANSWER!)