Unit 2 EOM RETAKE 22-23

Last updated over 2 years ago
18 questions

7.NS.1: +/- Rational Numbers


Apply and extend previous understandings of addition and subtraction to add and subtract rational numbers

Ms. Paul and Mr. Kovalik alik are playing the Integer Card Game where they add up points from cards. The cards in their hands are shown below:

2

7.NS.1
What is the score in Ms. Pauls hand? Show/explain how you found your answer.

"Ms. Pauls score is..."

2

7.NS.1
What is the score in Mr. Kovalik's hand? Show/explain how you found your answer.

"Mr. Kovalik's score is..."

1

7.NS.1
Select the expression that is equal to -7-(-12)

1

Calculate the correct answer to the following expression



(You may draw/mark on the number line if it helps you, but you don't have to)

1

The student council at Spendtoomuch High School is planning a school dance. The table below shows the budget for the dance.


What is the student council's expected profit?

7.NS.2.b: Dividing Integers

Understand that integers can be divided, provided that the divisor is not zero, and every quotient of integers (with non-zero divisor) is a rational number. If p and q are integers, then -(p/q) = (-p)/q = p/(-q)

1

Select all numbers that are located exactly \frac{5}{3} units away from Point P.

(You may draw/mark on the number line if it helps you, but you don't have to)

2

The water level in Lugo Lake changes by -\frac{2}{5} inches after three years.
a) Based on that rate, how much did the water level change in just one year?
Show your calculations.

b) Model your answer on the vertical number line, using 0 as the original water level. You should convert your fraction into a decimal.

"After one year, the water level..."

1

Select all the values that are equal to -\frac{3}{7}

1

If a bank represents deposits with positive numbers and withdrawals as negative numbers, what could 3(-15) represent?

7.NS.3: Operations with rational numbers

Solve real-world and mathematical problems involving the four operations with rational numbers.

2

Derrick is making handmade birdhouses for a science project. He paid $26 for wood at the store to get started.
Each bird house he makes costs $3.00 for materials and he can sell each birdhouse for $6.

Derrick says that if he sells 8 bird houses, he covers his expenses and does not lose any money.
Do you agree? Explain how you know and provide mathematical evidence.

"I (agree / disagree) with Derrick because..."

1

Steve went to the grocery store. His original bill was $105.23. Steve then used 5 coupons of the same value. If he had to pay $101.48 after using the coupons, how much was each coupon worth?

2

The water level in Lugo Lake changes by -\frac{2}{5} inches after three years.

b) How much would you predict the water level to change over 7 years? Explain and show calculations.

"After 7 years, the water level..."

7.EE.2: Rewriting and solving expression

Understand that rewriting an expression in different forms in a problem context can shed light on the problem and how the quantities in it are related.

2

Derrick is making handmade birdhouses for a science project. He paid $26 for wood at the store to get started.

Each bird house he makes costs $3.00 for materials and he can sell each birdhouse for $6.
Derrick says that if he sells 8 bird houses, he covers his expenses and does not lose any money.

Do you agree? Explain how you know and provide mathematical evidence.
"I (agree / disagree) with Derrick because...

a) Write an expression for his profit using the variable x to represent the number of ornaments.

1

A jersey is on sale for 25% off its original price, s. Which expressions represent the final price of the shirt?
Select all that apply.

1

Jordan needs to buy 4 new tires and get an oil change for her car. An oil change costs $47 and each tire costs the same amount. She spent a total of $335.

If t represents the cost of each tire, what equation can you use to represent the situation?

7.EE.4.a: px + q = r

Solve word problems leading to equations of the form px + q = r and p(x + q) = r, where p, q, and r are specific rational numbers. Solve equations of these forms fluently. Compare an algebraic solution to an arithmetic solution, identifying the sequence of the operations used in each approach.

2

Jordan needs to buy 4 new tires and get an oil change for her car. An oil change costs $47 and each tire costs the same amount. She spent a total of $335.

How much did each tire cost?
**You must show your work in solving the equation ON FORMATIVE to get credit.**

2

Ann took a taxi home from the airport. The taxi fare was $2.10 per mile, and she gave the driver a tip of $5. Ann paid a total of $49.10.


Write an equation and calulate the distance between the airport and Ann's home.

2

At the beginning of the season, MacDonald had to remove 5 orange trees from his farm. EACH of the remaining trees produced 210 oranges for a total harvest of 41,790 oranges.

Write an equation and calculate the initial number of orange trees (t) on MacDonald's farm.