Which of the following is equivalent to the expression above?
1 point
1
Question 2
2.
A pound of apples costs $1.34. How much will it cost to buy 3.2 lbs of apples?
1 point
1
Question 3
3.
Which expression is equivalent to the following?
1 point
1
Question 4
4.
During a 60 minute class, Mark spent 90% of it playing around instead of working. How many minutes did he spend playing around?
1 point
1
Question 5
5.
Which statement about the following expression is true?
1 point
1
Question 6
6.
The weight of a puppy is 5 lbs 6 oz. How many oz does the puppy weigh?
1 point
1
Question 7
7.
Which expression is equivalent to
1 point
1
Question 8
8.
In the 6th grade, 170 out of 200 students were late today. Which statement shows values that are all equivalent to the fraction of students who were late today?
1 point
1
Question 9
9.
Which equation represents the following situation:
Mrs. Thomas has a large amount of candy. If she gives equal amounts of candy to each of her 5 students, each student will receive at least 7 pieces.
1 point
1
Question 10
10.
MODEL INTEGERS QUESTION
1 point
1
Question 11
11.
Josie and Jocelyn are baking cookies. Josie can bake 3 batches in 30 minutes, and Jocelyn can bake 4 batches in 45 minutes. Based on these rates, which of the following statements are NOT true?
1 point
1
Question 12
12.
Which one of the following is equivalent to
1 point
1
Question 13
13.
Jack got $165.00 for his birthday. He went to the mall and spent $55.00 on a game. The next day he got a card from his grandma with $20.00. He went back to the mall and spent another $85.00. How much does he have left?
1 point
1
Question 14
14.
Which of the following is equivalent to
1 point
1
Question 15
15.
Which of the following represents all possible values of
1 point
1
Question 16
16.
There are 7 boxes of cookies in a case. Altogether there are 56 cases. Write an equation to find t, the total number of cookies.
1 point
1
Question 17
17.
Araceli has saved 3/4 of the money she needs to for a new phone. What decimal is equivalent to the fraction of the money Araceli has saved?
1 point
1
Question 18
18.
Larissa and Carina each earn an hourly wage. Larissa earns $186 for 12 hours of work. Carina earns $92.75 for 7 hours of work. Which statement is true?
1 point
1
Question 19
19.
Four points are plotted on a number line. Which point best represents
1 point
1
Question 20
20.
#34
1 point
1
Question 21
21.
Allie is taking a test with 60 questions. Of the questions, he missed 25%. How many questions did he miss?