Station 3: Linear Relationships - Word Problems

Last updated almost 3 years ago
20 questions

A cab company charges a $3 boarding rate in addition to its meter which is $2 for every mile.

Required
10

What is the unit rate of this word problem?

Required
10

What is the y-intercept of this problem?

Required
10

What is the equation for this word problem?

Required
10

Proportional or Non-Proportional?

Required
10

What type of linear relationship is this table?

A music-streaming service charges $9 per month for a single user. Additional users within the same household can be added for $1.

Write an equation that shows how the monthly cost, y depends on the number of additional users in the household, x.

Required
10

What is the rate of change of this word problem?

Required
10

What is the y-intercept of this problem?

Required
10

What is the equation for this word problem?

Required
10

Proportional or Non-Proportional?

Required
10

What type of linear relationship is this table?

Jonah gets a weekly allowance of $5 is he finishes his chores on time.

Required
10

What is the slope of this word problem?

Required
10

What is the y-intercept of this problem?

Required
10

What is the equation for this word problem?

Required
10

Proportional or Non-Proportional?

Required
10

What type of linear relationship is this table?

for bowling x games at Baxter Bowling Lanes $3 per game $2 shoe rental.

Required
10

What is the slope of this word problem?

Required
10

What is the y-intercept of this problem?

Required
10

What is the equation for this word problem?

10

Proportional or Non-Proportional?

Required
10

What type of linear relationship is this table?