Multiply or Divide

Last updated about 2 years ago
20 questions
1
A farmer plants 4 rows of corn. Each row has 7 stalks of corn with 3 ears of corn on every stalk. Use the expression and model to help find how many ears of corn the farmer grew.

(4 × 7) × 3

The farmer grew _______ ears of corn.
3
Kyle purchased 6 bags of Movie Theater Popcorn for $18. If each bag of popcorn cost the same amount, how much was each bag of popcorn?

Write an expression to match the model.
_______ ÷ _______

Kyle spent _______ on each bag of popcorn.
3
Stan went to the mall and bought 4 shirts for $17 each and 3 hats for $12 each. How much did Stan spend at the mall?

Write an equation to match the situation.

(4 × _______) + (3 × _______)

Stan spent _______ at the mall.
3
Alicia and her 2 friends went to the movies. Altogether, they spent $24 on the movie tickets. If each person paid the same amount for a ticket, how much did each person pay?

Write an expression to match the situation.

_______ ÷ _______

Each person paid _______ for a movie ticket.
4
Rana made 3 quilts for her dolls. She used 2 different colors of fabric squares. The design for one quilt is shown.

How many rows does each quilt have? _______

How many squares are in each row? _______

How many squares are in each quilt? _______

If the same design was used for all 3 quilts, how many total fabric squares did Rana use? _______
1
Maddie picks 80 apples from the trees in the orchard. She puts an equal number of apples into 8 baskets. She then sells each basket for $4.

If Maddie sells all the baskets, how much money does she make?

_______
1
Melba baked 3 identical pans of brownies. The pictures shows how Melba cut the brownies.

Melba wants to place an equal number of brownies into 5 bags. How many brownies will she put in each bag?

Melba put _______ brownies into each bag.
1
Lexie purchased 4 bags of oranges. Each bag contained 14 oranges. Lexie then divided the oranges equally among 7 fruit baskets. How many oranges did Lexie place in each fruit basket?

Lexie placed _______ oranges in each fruit basket.
1
Tanner makes 36 muffins for a sale. He puts 6 muffins into each box and sells the boxes for $5 each. If he sells all the boxes, how much money does Tanner make?

Hint, draw a picture for help.

Tanner made _______.
1
Dianne bought 48 tickets for rides at the carnival. The tickets were shared equally among 6 people. Each ride takes 2 tickets. How many rides can each person ride?

Each person can ride _______ rides.
4
Kayne, Emory, and Aubrey shared a package of 2 dozen pencils.

How many people are sharing pencils? _______

How many is in a dozen? _______

How many are in 2 dozen? _______

How many pencils did each person receive? _______
3
Bill and his 3 brothers share 2 packs of gum. Each pack of gum contains 30 pieces.

How many brothers are sharing the gum? _______

How many total pieces of gum are there? _______

How many piece of gum does each brother get? _______
1
Grace, Julie, and Erin collect honey.

- Grace collected 16 grams of honey
- Julie collected 11 grams of honey
- Erin collected 12 grams of honey

If the girls share the honey equally, how many grams of honey will each girl get?

Each girl will get _______ grams of honey.
4

Select all the facts that match this model.

4

Select all the facts that match this model.

1

Use the model below to find the missing number.

1

Use the model below to find the missing number.

1

Use the model below to find the missing number.

1

Use the model below to find the missing number.

6
Use the model below to write an expression to find the total number of stars.

(9 × __________) + (__________ × __________)

Simplify the groups.
__________ + __________

Evaluate (solve)
__________