Proportions PSA Review

Last updated almost 3 years ago
4 questions
Required
1

Required
1

Omar pays $28.75 for 2.5 pounds of candy. What is the price per pound of candy?
A $11.50
B $26.25
C $31.25
D $71.88

Required
1

Chris bought 10.4 gallons of gasoline. There are approximately 3.8 liters in 1 gallon. Which measurement is closest to the number of liters of gasoline Chris bought?
A 11.44 L
B 2.74 L
C 39.52 L
D 14.20 L

Required
1

A dolphin made 480 dives in 8 hours. At this rate, how many dives did the dolphin make in 2 hours?
A 60
B 90
C 120
D 150