723LRIS Unit 5 Ratio and Proprotions Test A

Last updated almost 3 years ago
13 questions
3

1) Monica reads 7 1/2 pages in 12 minutes. What is his average reading rate (unit rate) in pages per minute?

Write your answer as a fraction and label it pages/minute.

1

2) The number of pictures that can print per minute are shown in the table.
How many pictures are printed after 1 minute?

1

2) The number of pictures that can print per minute are shown in the table.
How many minutes does it take to print 40 pictures?

1

2) The number of pictures that can print per minute are shown in the table.
2) How many pictures are printed after 9 minutes?

3

3) Solve the proportion.

Write your answer like: t = 7

2

4A) You can buy 5 pounds of grapes for $9.75.

Write a UNIT RATE EQUATION that can be used to find the total cost.
(Hint: y = _______x

2

4B) You can buy 5 pounds of grapes for $9.75.

How much will it cost to buy 4 pounds of grapes?

Write your answer like: $6.90.

2

5A) The graph shows the amount of money earned at a job.

What does the point (4,100) represent?

2

5B) The graph show the amount of money earned at a job.

What is the unit rate?
Label it $/hr

2

5C) How much money will be earned for 9 hours of work?

3


6) Given the following two ratios, determine if they form a proportion. (Show your work).

3

7) If Jessica has an average of 3 hits in every 9 times at bat, about how many times at bat would it take her to get 25 hits?

(Hint: Set up a proportion and solve)

3

8) Walmart sells a case of 24 cans of Pepsi for $6.48.
Lin's sells a case of 12 cans of Pepsi for $3.36.
Which is a the best buy? (Show your work)