723LRIS Unit 5 Ratio and Proprotions Test A
star
star
star
star
star
Last updated almost 3 years ago
13 questions

3
1) Monica reads 7 1/2 pages in 12 minutes. What is his average reading rate (unit rate) in pages per minute?
Write your answer as a fraction and label it pages/minute.
1) Monica reads 7 1/2 pages in 12 minutes. What is his average reading rate (unit rate) in pages per minute?
Write your answer as a fraction and label it pages/minute.
1
2) The number of pictures that can print per minute are shown in the table. How many pictures are printed after 1 minute?
2) The number of pictures that can print per minute are shown in the table.
How many pictures are printed after 1 minute?
1
2) The number of pictures that can print per minute are shown in the table. How many minutes does it take to print 40 pictures?
2) The number of pictures that can print per minute are shown in the table.
How many minutes does it take to print 40 pictures?
1
2) The number of pictures that can print per minute are shown in the table. 2) How many pictures are printed after 9 minutes?
2) The number of pictures that can print per minute are shown in the table.
2) How many pictures are printed after 9 minutes?
3
3) Solve the proportion.
Write your answer like: t = 7
3) Solve the proportion.
Write your answer like: t = 7
2
4A) You can buy 5 pounds of grapes for $9.75.
Write a UNIT RATE EQUATION that can be used to find the total cost.(Hint: y = _______x
4A) You can buy 5 pounds of grapes for $9.75.
Write a UNIT RATE EQUATION that can be used to find the total cost.
(Hint: y = _______x
2
4B) You can buy 5 pounds of grapes for $9.75.
How much will it cost to buy 4 pounds of grapes?
Write your answer like: $6.90.
4B) You can buy 5 pounds of grapes for $9.75.
How much will it cost to buy 4 pounds of grapes?
Write your answer like: $6.90.
2
5A) The graph shows the amount of money earned at a job.
What does the point (4,100) represent?
5A) The graph shows the amount of money earned at a job.
What does the point (4,100) represent?
2
5B) The graph show the amount of money earned at a job.
What is the unit rate?Label it $/hr
5B) The graph show the amount of money earned at a job.
What is the unit rate?
Label it $/hr
2
5C) How much money will be earned for 9 hours of work?
5C) How much money will be earned for 9 hours of work?
3
6) Given the following two ratios, determine if they form a proportion. (Show your work).
6) Given the following two ratios, determine if they form a proportion. (Show your work).
3
7) If Jessica has an average of 3 hits in every 9 times at bat, about how many times at bat would it take her to get 25 hits?
(Hint: Set up a proportion and solve)
7) If Jessica has an average of 3 hits in every 9 times at bat, about how many times at bat would it take her to get 25 hits?
(Hint: Set up a proportion and solve)
3
8) Walmart sells a case of 24 cans of Pepsi for $6.48.Lin's sells a case of 12 cans of Pepsi for $3.36.Which is a the best buy? (Show your work)
8) Walmart sells a case of 24 cans of Pepsi for $6.48.
Lin's sells a case of 12 cans of Pepsi for $3.36.
Which is a the best buy? (Show your work)