Unit 2 - Lesson 1 - Grade 2: Illustrative Mathematics

Last updated 9 months ago
7 questions
Note from the author:
Grade 2 Unit 2
Lesson 1: Add and Subtract to Compare
CC BY 2021 Illustrative Mathematics
Grade 2 Unit 2
Lesson 1: Add and Subtract to Compare
CC BY 2021 Illustrative Mathematics
Lesson: Add and Subtract to Compare

Which One Doesn’t Belong: Compare Representations (Warm Up)

1

Which one doesn't belong?

Movie Snacks

Use the bar graph to answer the questions.

1

What is the total number of students that chose popcorn or pretzels? Show your thinking.

1

How many more students chose nachos than chose popcorn? Show your thinking.

Build and Compare

1

Lin and Clare used cubes to make trains. What do you notice? What do you wonder?

1

Make trains with cubes.



Find the total number of cubes you and your partner used. Show your thinking.

1

Make trains with cubes.



Find the difference between the number of cubes you and your partner used. Show your thinking.

Cool Down: Compare the Trains
1

Elena used 23 cubes to make a train. Jada used 36 cubes to make a train. How many more cubes did Jada use than Elena? Show your thinking. Use cubes if it helps.