The price of grapes, g, is $2.19 per pound. The price of bananas, b, is $0.59 per pound. The price of pears, p, is $1.49 per pound.
2 points
2
Question 2
2.
On Saturday, Lukas drove 4x – 5 miles. On Sunday, he drove 3x – 10 miles. What is the difference in miles driven?
2 points
2
Question 3
3.
Simplify this expression.
2(10) + 2(x – 4)
2 points
2
Question 4
4.
A store offers 20% off all items. If x is the original purchase price, select all the expressions that represent the final price with the discount.
2 points
2
Question 5
5.
Suppose 8x + 16 ice cream cones were sold on Saturday and 7x – 9 were sold on Sunday. What is the total number of ice cream cones sold?
2 points
2
Question 6
6.
There are 11.5 ounces of cereal in a container. Additional cereal is poured into the container at a rate of 2.25 ounces per second. How many ounces are in the container after 4 seconds?_______ ounces
4 points
4
Question 7
7.
Consider the expression 8a + 16c.
3 points
3
Question 8
8.
Consider the expression –4b + 8c + 12 – 8b – 2c + 6. Simplify the expression.
_______ b + _______ c + _______
2 points
2
Question 9
9.
Simplify the expression.
2 points
2
Question 10
10.
A term that contains only a number is called a _____________
Other Answer Choices:
constant
coefficient
variable
2 points
2
Question 11
11.
The number part of a term that contains a variable is called the ________________
Other Answer Choices:
coefficient
factor
constant
2 points
2
Question 12
12.
A(n) _______________ is a mathematical phrase that can contain numbers, variables, and operation symbols.