Unit 6 - Lesson 18 - Grade 2: Illustrative Mathematics

Last updated 9 months ago
12 questions
Note from the author:
Grade 2 Unit 6
Lesson 18: Money Problems
CC BY 2021 Illustrative Mathematics
Grade 2 Unit 6
Lesson 18: Money Problems
CC BY 2021 Illustrative Mathematics
Lesson: Money Problems

How Many Do You See: Groups of Coins (Warm Up)

1

How many coins do you see?

1

How do you see them?

Shop for School Supplies

Lin has these coins.

1

How much money does Lin have for supplies?

1


If Lin buys an eraser, how much money will she have left? Show your thinking.

Diego has these coins.


1

How much money does Diego have for supplies?

1


If Diego buys a pack of pencils, how much money will he have left? Show your thinking.

Shop with a Dollar

Show your thinking for each problem.


1

Clare wants to buy a pencil box and colored pencils.

How much will it cost?

1

Clare has $1. How much will she have left?

1

Tyler wants to buy a notebook and a pencil box. He has $1. How much will he have left?

1

Andre has $1. He wants to buy a glue stick, a pencil box, and colored pencils. Does Andre have enough money?

Cool Down: Mai’s Supplies

Mai has these coins to buy school supplies:


Show your thinking using drawings, numbers, words, or an equation. If it helps, you can use a diagram.

1

How much money does Mai have for supplies?

1

If Mai buys a pencil for 27¢, how much money will she have left?