Unit 6 - Lesson 19 - Grade 2: Illustrative Mathematics

Last updated 9 months ago
12 questions
Note from the author:
Grade 2 Unit 6
Lesson 19: More Money Problems
CC BY 2021 Illustrative Mathematics
Grade 2 Unit 6
Lesson 19: More Money Problems
CC BY 2021 Illustrative Mathematics
Lesson: More Money Problems

Number Talk: Use Ten to Add Within 100 (Warm Up)

1

Find the value of each expression mentally.

1

Find the value of each expression mentally.

1

Find the value of each expression mentally.

1

Find the value of each expression mentally.

Shop with Friends

Write the letter next to the story problem it represents.

1
A basketball costs $39 less than a soccer ball and football combined.

The soccer ball costs $29 and the football costs $68.

How many dollars does the basketball cost?__________
1
Jada is saving to buy a gift for her dad. The gift costs $68. So far she has $39.

How much more does she need? __________
1
A pair of pants costs $39.

A shirt costs $29 and a pair of shoes cost $68.

How many more dollars do the shirt and shoes cost than the pants? __________
1
Diego has $39. His mom gave him some money for his birthday. Now he has $68.

How much money did he get for his birthday? __________

Money Among Friends

For each problem, show your thinking. Write your final answer using the $.

Use a diagram if it helps.

1

Mai has $27, Elena has $48, and Jada has $16. How much money do they have altogether?

1

Tyler has $45, Andre has $36, and Noah has $28. How much less money does Tyler have than Andre and
Noah combined?

1

Lin has $19. Together, Lin and Han have $45. Then Han gets $17 more. How much money does
Han have now?

Cool Down: Mai’s Money
1

Diego has $67. Diego has $16 less than Mai. How much money does Mai have?

Show your thinking. Write your final answer using the $. If it helps, use a diagram.