Unit 5 - Lesson 26 - Grade 5: Illustrative Mathematics
star
star
star
star
star
Last updated 9 months ago
9 questions
Note from the author:
Grade 5 Unit 5
Lesson 26: Book Drive
CC BY 2021 Illustrative Mathematics®
Grade 5 Unit 5
Lesson 26: Book Drive
CC BY 2021 Illustrative Mathematics®
Lesson: Book Drive
1
What do you notice?
What do you notice?
1
What do you wonder?
What do you wonder?
Two schools buy science books for $8 from a publisher to sell at their book sale. School A sells the books for $12. School B sells the books for $12.90.
1
Who do you think sells more science books? Why?
Who do you think sells more science books? Why?
1
How much profit does each school make if they each sell 35 books?
How much profit does each school make if they each sell 35 books?
1
School B sells 10 science books. How many science books does School A have to sell to raise about the same amount of money?
School B sells 10 science books. How many science books does School A have to sell to raise about the same amount of money?
Price list from the publisher:
1
Choose 3–5 types of books you want to order.
Choose 3–5 types of books you want to order.
1
Decide on the mark-up price for each type of book you chose.
Decide on the mark-up price for each type of book you chose.
1
Estimate the amount of money your school will raise as a profit with your book sale.
Record an estimate that is:
Estimate the amount of money your school will raise as a profit with your book sale.
Record an estimate that is:
1
Show or explain your reasoning for the estimate. Include the assumptions you made.
Show or explain your reasoning for the estimate. Include the assumptions you made.