OAT Lesson 7: Solve Multiplicative Comparison Problems

Last updated over 2 years ago
13 questions
Develop Understanding
Today's Learning Goal: (G4, U9, L7)
  • Let’s solve real-world multiplicative comparison problems.
Today's Materials:
  • Laptop
  • Laptop charger
  • Pen/Pencil/Paper/Expo Marker (optional)
Please complete the Jump Start (activator). You have 5 minutes before we review. This is independent it should be silent.
Reminders:
1. Ready for class
2. No cellphones
3. Volume must be low.
4. Read and follow all directions
5.) Take your bag off and immediately begin the Activator.

JUMP START: Notice and Wonder: Two Cities - ( 5min)

Required
0

What do you notice and wonder?

Launch: - (10 min)

I do (question 2)

We do (question 3)

You do (question 4)

Required
0

155,000 people in the Springfield, MA. About three times as many people in Boston, MA. How many people in Boston?

Required
0

At Stop n Shop the price for a pound of shrimp is $8. At Big Y the price for a pound of shrimp cost twice as much. How much is a pound of shrimp at Big Y?

Required
0

At the H&M store a plain white t-shirt cost about $12. A plain white t-shirt at Gucci cost about fifteen times as much. How much is the cost of the white t-shirt at Gucci?

Activity 1: The most and least expensive. (15 min)

Required
0

The table shows how prices of some things in the two countries compare. Estimate or calculate the missing costs and complete the table.

Required
0

In India, rent for a 1-bedroom apartment outside of a city center costs about $76 per month. A similar apartment in Bermuda costs 23 times as much.
Utilities (electric, gas, water, and heating) for a small apartment cost about $27 in India and 7 times as much in Bermuda.
If a person earns $2,000 per month, can they afford to pay rent and utilities in Bermuda?

Activity 2: Cost of Living - (15 min)

Required
0

The cost of living in the United States is higher than in Ghana. The table shows how the prices of some other things in the two countries compare. Estimate or calculate the missing information in the table.

Required
0

Suppose a family has $3,000 for housing and wants a 1-bedroom apartment outside of a city center. With that amount of money, how many months of rent can they afford in:
a.) the United States? Explain or show your reasoning.

b.) Ghana? Explain or show your reasoning.

Lesson Synthesis: - (5 min)

Today we compared the cost of living in several countries.

Required
0

What are the different ways you compared the prices and the cost of living between two different places in the activities today?

Required
0

When would it be important to compare the cost of living in one place compared to another?

Required
0

What questions do you have about cost of living that you would like to learn more about?

Cool Down: Resturant Budget - (5 min)

In the United States, the cost of a meal for two people in a mid-range restaurant is about $50. A similar meal in Ghana is about $25.
Required
4

Write a statement that compares the cost of a meal at a restaurant in the United States to a meal in Ghana and uses the phrase “ … times as much as …”

Required
4

A couple only wants to spend $240 at restaurants each month. How many more times could the couple go out to a restaurant each month if they eat in Ghana than in the United States? Show or explain your reasoning.

Closure Questions:

  • How do you feel about today's material?
  • What is a Budget?
  • Was there any challenges you when solving the multiplicative comparison problems?