Spring Interim Retake 22-23

Last updated over 2 years ago
26 questions

7.RP.1

Unit rates

1

Riley earned $5/1 for 1/4 of an hour babysitting. What is her hourly rate?

$___ per hour

1

A seed sprouted and grew 2/3 of a foot in 4/5 month. What was its rate of growth?

______ feet per month

1

Lucy is a dress maker. She sews \frac{4}{7} of a dress in \frac{3}{4} hour. Lucy sews at a constant rate.


At this rate, how many dresses does Lucy sew in one hour?

1

The Montoya family uses up a 1/2 gallon jug of milk every 3 days. At what rate do they drink milk?

_________ gallons per day

1

Robert climbed 775 steps in 12 \frac{1}{2} minutes

How many steps did he average per minute?

7.RP.2c

Proportional relationships/equations.

1

The table shows a proportional relationship between the mass, in kilograms (kg) of a dog and the milliliters (mL) of flea medicine a veterinarian prescribes.


A row of values is missing in the table.

Which of the following numbers of kilograms and milliliters could be used as the missing values in the table? [hint: which answers are proportional relationships]

Choose 2 answer:

1

Matthew loves to bake blueberry muffins for his friends and family.

There is a proportional relationship between the volume of flour Matthew uses (in cups), x, and the number of muffins he bakes, y.


Simplify any fractions.Write an equation for the relationship between x andy.
y=

1

Every few years, Malik's entire family gets together for a family reunion. This year, Malik's parents are hosting, and they have to cook a lot of food to feed the crowd. Malik has volunteered to do the most tedious job: shelling peas.


There is a proportional relationship between the amount of time (in minutes) Malik spends shelling peas, x, and the weight (in pounds) of the peas he has shelled, y.

Simplify any fractions.Write an equation for the relationship between x andy.
y=

1

Josiah loves to bake blueberry muffins for his friends and family.

There is a proportional relationship between the volume of flour Josiah uses (in cups), x, and the number of muffins he bakes, y.


Simplify any fractions.Write an equation for the relationship between x andy.
y=

1

Mikel gave a $1.32 tip for an order that cost $8.80.

Determine whether or not each tip below is proportional to Mikel's tip.

Proportional to Mikel's Tip
Not Proportional to Mikel's Tip
$2.22 tip for a $14.80 Order
$1.86 tip for a $10.50 Order
$0.78 tip for a $5.20 Order

7.NS.1d

+/- rational numbers

1

Evaluate −2 − (−4) −2 −2

1

Evaluate 14 + (−9) − (−9)

1

Select ALL of the expressions are equivalent to {22c + 33d} - 5c + (- 3d)?

1

Which of the follow]ing equations is equivalent to \frac{-4}{7}-\frac{8}{9}+\frac{4}{7}+\frac{9}{8}

1

The coldest temperature recorded on a certain day at Location A was -17 degrees Fahrenheit. On the same day the temperature recorded was 34 degrees Fahrenheit. What is the difference between the coldest and warmest recorded temperature on this day?

7.EE.1

Properties of operations

1

Combine the like terms to create an equivalent expression:

−5r+2(8r+5)

1

Apply the distributive property to create an equivalent expression.

5(−2w−4)=

1

Combine the like terms to create an equivalent expression:

8t+1+2(−4t)+(−6)

1

Combine like terms to create an equivalent expression.

3.26r + 9.75r − 2.65

7.EE.3

Multi-step math problems

1

Express 9.58 as a mixed number

1

Express 0.772 as a fraction

1

Solve the following expression as a fraction:

−80% + \frac{54}{50}​ − 0.25=

*hint: put values into a common form

1

Fathi has $1.10 in his printing account. Each sheet of paper he uses reduces his printing account balance by $0.25. Fathi wants to print out a PDF document that is 47 pages long. To save paper, he decides to print on both sides of each sheet and to print two pages on each side of the sheet.

After Fathi prints, what will be the balance in his printing account?

7.EE.4b

Inequalities Word Problems

1

The latest online craze is a new game, Khan on Seven. You get 100 points for playing the game. In addition, you get 50 points for each seven-letter word you make with the ten letters you receive. Sal wants to break the record, and he needs 18,000 or more points to do so.

Write AND solve an inequality to determine the number of seven-letter words, w, Sal could make to break the record

1

Shane and Abha earned a team badge that required their team to collect no less than 2000 cans for recycling. Abha collected 178 more cans than Shane did.

Write AND solve an inequality to determine the number of cans, S, that Shane could have collected.

1

You have $20 to spend on taxi fare. The ride costs $5 plus $2.50 per kilometer.

Write AND solve an inequality to determine the distance in kilometers, d, you can ride for $20.