SBAC Review #9 7.EE.B.3
star
star
star
star
star
Last updated over 2 years ago
3 questions
You are remodeling a bedroom for a client. Your job will include installing new flooring and painting the walls.
Part A
New Flooring
The bedroom floor is in the shape of a rectangle. It is 15 feet long and 12 feet wide.
Your client has requested that you install either oak flooring
or maple flooring.
- The oak flooring costs $6.75 per square foot for materials
- The maple flooring costs $8.00 per square foot for materials
The cost you charge for labor will be the same for either
flooring option.
1
How much money will your client save if you install oak flooringinstead of maple flooring?
Explain with calculations or words.
How much money will your client save if you install oak flooring
instead of maple flooring?
Explain with calculations or words.
Part B
Paint the Walls
The height of the bedroom is 9 feet. You will paint two walls that are 15 feet wide, and you will paint two walls that are 12 feet wide. Your client likes two colors, Sky Blue and Morning Sunrise. Both colors are only available in 1-gallon cans.
- Sky Blue: The regular price of a 1-gallon can is $24, but it is on sale for 15% off the regular price. This paint requires 2 coats.
- Morning Sunrise: The price of a 1-gallon can is $30. This type of paint only requires 1 coat.
1
Each gallon of paint will cover an area of about 350 square feet.
Your client says they want the cheapest of the two colors that will fully cover the four walls of his bedroom. Which paint color should you use? Explain.
Each gallon of paint will cover an area of about 350 square feet.
Your client says they want the cheapest of the two colors that will fully cover the four walls of his bedroom. Which paint color should you use? Explain.
The students in Mr. Rivera's art class are designing a stained-glass window to hang in the school entryway. The window will be 2 feet tall and 5 feet wide. They have drawn the design below:
- They have raised $100 for the materials for the project.
- The colored glass costs $5 per square foot (each full colored shape is equal to 1 half circle. ie. 2 full shapes is equal to 1 circle.)
- The clear glass costs $3 per square foot.
The materials they need to join the pieces of glass together costs 10 cents per foot and the frame costs $4 per foot.
0
Do they have enough money to cover the costs of the materials they will need to make the window?
** show your mathematical reasoning
Do they have enough money to cover the costs of the materials they will need to make the window?
** show your mathematical reasoning