Week 2: Pre-Algebra-Equations and Expressions
star
star
star
star
star
Last updated almost 2 years ago
19 questions
Required
1
An expression has an equal sign
An expression has an equal sign
Required
1
An equation is always balanced.
An equation is always balanced.
1
Five people visited a local restaurant to get some lunch. A burger costs 6 dollars and a bottle of apple juice costs an unknown amount. If all five people ordered a burger and a bottle of apple juice, write a numerical expression to show the amount of money the restaurant made for this order.Which expression matches the story. (Choose all that apply)
Five people visited a local restaurant to get some lunch. A burger costs 6 dollars and a bottle of apple juice costs an unknown amount. If all five people ordered a burger and a bottle of apple juice, write a numerical expression to show the amount of money the restaurant made for this order.
Which expression matches the story. (Choose all that apply)
1
The cost of trip to the water park costs $85. The trip cost includes $15 for lunch and 1 pass for the wet rides and 1 pass for the dry rides. The cost of each pass is the same.
Let p be the price of one pass
Write an algebraic equation that represents the cost of the trip using p
The cost of trip to the water park costs $85. The trip cost includes $15 for lunch and 1 pass for the wet rides and 1 pass for the dry rides. The cost of each pass is the same.
Let p be the price of one pass
Write an algebraic equation that represents the cost of the trip using p
1
The cost of trip to the water park costs $85. The trip cost includes $15 for lunch and 1 pass for the wet rides and 1 pass for the dry rides. The cost of each pass is the same. Let p be the price of one pass
What is the cost of one pass?
The cost of trip to the water park costs $85. The trip cost includes $15 for lunch and 1 pass for the wet rides and 1 pass for the dry rides. The cost of each pass is the same.
Let p be the price of one pass
What is the cost of one pass?
2
Find the value of each piece of fruit to solve the puzzle.
Find the value of each piece of fruit to solve the puzzle.
2
Specifically explain how you deciphered or figured out the value of each fruit.
Specifically explain how you deciphered or figured out the value of each fruit.
2
Directions: Find the value of each shape to solve the puzzle.
Directions: Find the value of each shape to solve the puzzle.
Required
1
Fill in the blank.
The distance a number is from zero on a number line is the ___________________ of the number.
Fill in the blank.
The distance a number is from zero on a number line is the ___________________ of the number.
Required
1
Fill in the blank.
A __________________ is any positive or negative number, and zero.
Fill in the blank.
A __________________ is any positive or negative number, and zero.
Required
1
Fill in the blank.
A _______________________ is an integer less than zero.
Fill in the blank.
A _______________________ is an integer less than zero.
Required
1
Fill in the blank.
A _______________________ is an integer greater than zero.
Fill in the blank.
A _______________________ is an integer greater than zero.
Required
1
Which word means...?
The answer to a subtraction problem
Which word means...?
The answer to a subtraction problem
Required
1
Which word means...?
The sum of a number and this is equal to 0
Which word means...?
The sum of a number and this is equal to 0
Required
1
Which word means...?
To make clear or easier to understand
Which word means...?
To make clear or easier to understand
Required
1
Which word means...?
To find the answer
Which word means...?
To find the answer
Required
1
Which word means...?
Part of a whole
Which word means...?
Part of a whole
Required
1
Which questions was the most difficult for you today?
Which questions was the most difficult for you today?
Required
1
How long did this lesson take you to complete today?
How long did this lesson take you to complete today?