2.05 Cool Down*2022
star
star
star
star
star
Last updated over 2 years ago
4 questions
Note from the author:
Desmos scientific calculator
Desmos scientific calculator
1
An albatross is a large bird that can fly 400 kilometers in 8 hours at a constant speed.
Hmm, that's a long time in the air...
Can you write a proportional equation using d and h for this bird while it flies at a constant speed?d, distance in kilometersh, the number of hours
(Use your resources, like your notes or the given table.) 2C🌶️🌶️
An albatross is a large bird that can fly 400 kilometers in 8 hours at a constant speed.
Hmm, that's a long time in the air...
Can you write a proportional equation using d and h for this bird while it flies at a constant speed?
d, distance in kilometers
h, the number of hours
(Use your resources, like your notes or the given table.) 2C🌶️🌶️
1
An albatross is a large bird that can fly 400 kilometers in 8 hours at a constant speed.
Can you write another proportional equation using d and h for this bird while it flies at a constant speed?d, distance in kilometersh, the number of hours
(Use your resources, like your notes or the given table.) 2C🌶️🌶️🌶️
An albatross is a large bird that can fly 400 kilometers in 8 hours at a constant speed.
Can you write another proportional equation using d and h for this bird while it flies at a constant speed?
d, distance in kilometers
h, the number of hours
(Use your resources, like your notes or the given table.) 2C🌶️🌶️🌶️
1
Chili peppers on sale 5 ounces of peppers for $12.50. I'm going to the store!How much will 1 ounce cost?
Did you find dollars or ounces? Label your answer. 2A🌶️🌶
Chili peppers on sale 5 ounces of peppers for $12.50. I'm going to the store!
How much will 1 ounce cost?
Did you find dollars or ounces? Label your answer. 2A🌶️🌶
1
Chili peppers on sale 5 ounces of peppers for $12.50. I'm going to the store!How many ounces of peppers can I get for $1?
Did you find dollars or ounces? Label your answer. 2A🌶🌶️
Chili peppers on sale 5 ounces of peppers for $12.50. I'm going to the store!
How many ounces of peppers can I get for $1?
Did you find dollars or ounces? Label your answer. 2A🌶🌶️