7th Academic Test 1.2 Review

Last updated over 2 years ago
15 questions
Complete these questions by yourself.
Remember, you must be able to complete these by yourself to show mastery!
Required
1

If Jacob earns $42 for every 5 hours he works, what is his unit rate in dollars per hour?

Required
1

John drinks 4 cups of water in 8 hours. What's the unit rate?

Required
1

Match the ratio pairs that form the equivalent fractions.

Draggable itemCorresponding Item
3:5
6:10
2:4
6:12
9:12
15:20
Required
1

Use cross multiplication to match the equivalent fractions.

Draggable itemCorresponding Item
6/9
10/20
5/10
21/24
7/8
14/21
Required
1

If 4 fruits cost $12, how much do 10 fruits cost? (select all that apply)

Required
1

Which of the following is a correctly simplified form of the ratio 18:6? (select all that apply)

Required
1

At a store, a pen costs $2.50. Which of the following is the cost for buying 7 pens?

Required
1

Convert 10 kilograms to pounds. (1 kg = 2.2 lbs)

Required
1

Convert 5 miles to kilometers. (1 mile = 1.6 km)

Required
1

Convert 15 liters to gallons. (1 gal = 3.8 L)

Required
1

Convert 7 ft to centimeters. (1 ft = 30.48 cm)

Required
1

Match the following addition problems to their answers.

Draggable itemCorresponding Item
7/8 + 5/8
-1/6
1/2 + 3/4
1.5
-5/6 + 2/3
1.25
Required
1

Pair these subtraction equations to their solution.

Draggable itemCorresponding Item
10.2 - 4.6
5.6
2/3 - 1/2
1/6
5.3 - 12.4
-7.1
Required
1

Match each multiplication problem with its result.

Draggable itemCorresponding Item
3/4 x 7/8
-10/18
-5/6 x 2/3
-20.75
8.3 x -2.5
21/32
Required
1

Pair up these division problems with their correct answers.

Draggable itemCorresponding Item
16 ÷ -4
3
1/2 ÷ 2/3
-4
21 ÷ 7
3/4